Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová jmenovala ve čtvrtek dosavadního ministra financí Eduarda Hegera předsedou nové vlády, kterou po demisi premiéra Igora Matoviče vytvořila stávající čtyřčlenná koalice. Matovič rezignoval v úterý v zájmu řešení téměř měsíc trvající vládní krize, během které jeho odchod z čela vlády požadovaly dvě menší koaliční strany.

Čtyřiačtyřicetiletý Heger je členem předsednictva Matovičova protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které loni v únoru přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby. „Máme odhodlání a touhu udělat ze Slovenska zemi, kde budeme všichni rádi žít. Poučili jsme se z chyb,“ řekl nový slovenský premiér Heger.

Slovenská prezidentka Čaputová po složení slibu novým premiérem Hegerem jmenovala členy jeho kabinetu. Pokračuje v něm většina dosavadních ministrů.

Očekává se, že parlament vysloví Hegerově vládě důvěru. Koalice OĽaNO, hnutí Jsme rodina, liberální strany Svoboda a solidarita a strany Za lidi má v parlamentu až ústavní většinu. Heger se už nechal slyšet, že jeho kabinet bude pokračovat v plnění programového prohlášení dosavadní vlády.

Dosavadní slovenský premiér Matovič bude v nové Hegerově vládě ministrem financí. Do funkce ho jmenovala prezidentka Zuzana Čaputová.