Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová jednali s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o možné spolupráci ohledně vakcíny Sputnik V. Tématem byla i Ukrajina, informovala ve středu s odvoláním na sdělení Kremlu agentura Reuters.

Úřad ruského prezidenta uvedl, že trojice státníků v úterý na videokonferenci hovořila o vyhlídkách ruské vakcíny Sputnik V na registraci pro použití v Evropské unii, jakož i o možných dodávkách a společné produkci tohoto preparátu uvnitř EU.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ruskou vakcínu nadále vyhodnocuje a doporučující stanovisko k jejímu schválení v EU zatím nevydala. Některé členské státy preparát schválily či ho posuzují na národní úrovni.

Ruská vakcína blok rozděluje. Někteří, jako eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton, tvrdí, že unie Sputnik nepotřebuje. Druzí, jako předseda Evropské rady Charles Michel, zas viní Rusko, že používá vakcíny pro účely propagandy. Moskva to odmítá. Ve skrytu však státy EU jeví o Sputnik V čím dál větší zájem, uvedla Reuters s odvoláním na oficiální diplomatické zdroje.

Macron a Merkelová rovněž vyzvali Putina, aby Rusko dodržovalo práva vězněného opozičního politika Alexeje Navalného a zaručilo jeho zdraví, uvedl v prohlášení Elysejský palác. Kreml uvedl, že Putin svým protějškům vysvětlil „objektivní okolnosti“ Navalného případu. V něm byl opoziční předák minulý měsíc uvězněn na dva a půl roku na základě obvinění, která on považuje za politicky motivovaná. Od té doby si stěžuje, že ve vězení nemá přístup k řádné lékařské péči.

Lídři se věnovali také situaci na Ukrajině, v Bělorusku, Libyi a Sýrii a domluvili se, že budou koordinovat snahy tak, aby se Írán vrátil k plnému dodržování mezinárodních závazků, uvedla Macronova kancelář.

Podle agentury TASS, která se odvolává na mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova, se trojice politiků dále shodla na nutnosti uspořádat za určitých podmínek další summit ve formátu takzvané normandské čtyřky – tedy Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny -, která se schází s cílem ukončit boje na východě Ukrajiny mezi armádou a proruskými separatisty.

Související