Evropská komise (EK) kvůli neoprávněným daňovým výhodám pro firmy z Gibraltaru podala žalobu na Británii. Na Soudní dvůr Evropské unie se komise obrátila kvůli tomu, že Londýn od firem nevymohl nelegální státní podporu zpět, jak mu unijní exekutiva nařídila v roce 2018. Oznámila to v pátek místopředsedkyně komise pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Celková částka nedovolené pomoci od státu činila zhruba 100 milionů eur (2,6 miliardy korun).

Británie začátkem ledna sice definitivně opustila evropský blok, případ se ale datuje do doby jejího členství, a proto spadá do pravomocí komise. Firmy, které měly příjmy z úroků nebo licenčních poplatků, byly podle Bruselu v letech 2011 až 2013 v Gibraltaru osvobozeny od zdanění bez oprávněného důvodu.

Cílem opatření bylo přilákat řadu firem náležejících do nadnárodních skupin. Protiprávní bylo podle komise i pět daňových předpisů týkajících se společnostní s ručením omezeným. Komise proto nařídila Británii, jejímž územím Gibraltar je, vymoci od firem na 100 milionů eur.

„Více než dva roky po tom, co takto komise rozhodla, však nebyla podpora plně získána zpět ani nenastal dostatečný pokrok v obnovení hospodářské soutěže,“ zdůvodnila žalobu Vestagerová.

Úřadům se podle komise podařilo získat zpět necelou pětinu zmíněné částky. Dvě ze čtyř kontaktovaných firem zatím peníze zcela nevrátily.