Vakcína firmy AstraZeneca je bezpečná a její používání nezvyšuje riziko vzniku krevních sraženin. Uvedla to ve čtvrtek Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která zkoumala možné vedlejší účinky látky, kvůli nimž několik zemí dočasně přestalo vakcínu používat. Přínos vakcíny proti covidu-19 podle EMA stále převyšuje možná rizika. Zcela vyloučit spojitost mezi vakcínou a několika výjimečnými případy obtíží zatím nelze a jejich zkoumání bude pokračovat, dodala agentura. Řada členských zemí EU již oznámila rychlé obnovení očkování. 

Experti z výboru pro rizika EMA vyloučili problémy s kvalitou šarží vakcín dočasně stažených v unijních zemích.

„Výbor dospěl také k závěru, že vakcína není spojena s celkovým zvýšením rizika vzniku tromboembolie nebo krevních sraženin,“ sdělila šéfka EMA Emer Cookeová.

Očkování v uplynulých dnech pozastavila zhruba polovina zemí Evropské unie včetně Německa či Německa, které čekaly na stanovisko agentury. Česko patří k zemím, které vakcínu používat nepřestaly.

Německo, Francie, Itálie, Kypr, Lotyšsko nebo Litva však již oznámily, že očkování vakcínou AstraZeneca obnoví hned od pátku. Portugalsko se k očkování vrátí v pondělí, Španělsko ve středu, a do té doby hodlá zhodnotit, které skupině obyvatel bude vakcínu podávat. Nizozemsko plánuje očkování obnovit v průběhu příštího týdne. Švédsko a Norsko zatím vyčkávají, o návratu k očkování rozhodnou příští týden, uvedla agentura AFP.

„Je to bezpečná a účinná vakcína,“ prohlásila Cookeová. „Pokud jde o mě, nechala bych se očkovat hned zítra,“ dodala. EMA si je podle ní vědoma, že na její rozhodnutí čekalo množství států.

V pátek se nechají vakcínou od firmy AstraZeneca očkovat i premiéři Británie a Francie Boris Johnson a Jean Castex. "Nechám se zítra očkovat touto vakcínou, abych ukázal, že v ní můžeme mít plnou důvěru," řekl ve čtvrtek podle agentury AFP francouzský premiér, když oznamoval obnovení očkování touto látkou ve své zemi.

Evropská léková agentura nicméně připustila, že definitivně vyloučit spojitost zdravotních problémů s vakcínou umožní až další zkoumání. Předsedkyně expertního výboru EMA Sabine Strausová uvedla, že ačkoli obecně je výskyt trombózy u lidí očkovaných vakcínou britsko-švédské firmy nižší než u neočkovaných, nadprůměrně se problémy po očkování objevily u mladých žen. Ani u nich však není jasné, zda může být mezi vakcínou a obtížemi přímá spojitost.

Agentura dodala, že doporučuje výrobci doplnit informace o hlášených případech mezi doprovodné instrukce k vakcíně.

EMA doporučila používání vakcíny koncem ledna po takzvaném průběžném hodnocení. Podobně jako u ostatních schválených očkovacích látek proto musí výrobce průběžně v dalších letech dodávat nová data umožňující podrobnější hodnocení její efektivity. Podle Cookeové nebyly zmíněné vedlejší účinky mezi nežádoucími následky, které byly zjištěny při testování vakcíny.