Ještě v prosinci roku 2019 Zoom denně používalo jen 10 milionů uživatelů, už o pět měsíců později se hovorů přes tuto platformu účastnilo přes 300 milionů lidí po celém světě každý den. 300 milionů uživatelů denně spouští obdobnou aplikaci s názvem WebX, 100 milionů lidí používá Google Meets a 75 milionů Microsoft Teams.

V době pandemie Zoom a další platformy výrazně usnadnily komunikaci v mnoha firmách, umožnily on-line vzdělávání, pořádání konferencí, ale třeba i setkávání přátel. Po roce neustálého videovolání se ale objevují i negativní dopady. Někteří lidé trpí takzvaným syndromem únavy ze Zoomu, který způsobuje nepřirozená a "zploštělá" komunikace, jenž probíhá prostřednictvím on-line hovorů, hodiny očního kontaktu s několika lidmi najednou i dlouhé sledování vlastního odrazu.

Mezi hlavní příznaky syndromu patří celková únava, jak psychická, tak fyzická. Člověk může být frustrovaný a apatický, podrážděný chováním svých kolegů. Mohou se objevit problémy s pamětí či soustředěním, pokles pracovního výkonu, problémy se spánkem, ale i fyzické symptomy, jako je bolest hlavy, zad či napětí ve svalech. Odrazit se to může také v soukromém životě. Člověk se po hodinách videohovorů bude vyhýbat dalším kontaktům včetně těch se svou rodinou. Příznaky mohou být velmi podobné syndromu vyhoření a únava z neustálého zoomování podle odborníků k vyhoření také může vést.

Vědci z Národního ústavu duševního zdraví zjistili, že kvůli pandemii vzrostl výskyt duševních onemocnění téměř o 30 procent. V důsledku epidemické situace a restrikcí se s nimi potýká každý třetí dospělý Čech. Vyzývají proto, aby lidé více dbali o svoje mentální zdraví. Vznikl také web Opatruj.se, jehož cílem je informovat veřejnost o psychické hygieně.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se