Ještě v prosinci roku 2019 Zoom denně používalo jen 10 milionů uživatelů, už o pět měsíců později se hovorů přes tuto platformu účastnilo přes 300 milionů lidí po celém světě každý den. 300 milionů uživatelů denně spouští obdobnou aplikaci s názvem WebX, 100 milionů lidí používá Google Meets a 75 milionů Microsoft Teams.

V době pandemie Zoom a další platformy výrazně usnadnily komunikaci v mnoha firmách, umožnily on-line vzdělávání, pořádání konferencí, ale třeba i setkávání přátel. Po roce neustálého videovolání se ale objevují i negativní dopady. Někteří lidé trpí takzvaným syndromem únavy ze Zoomu, který způsobuje nepřirozená a "zploštělá" komunikace, jenž probíhá prostřednictvím on-line hovorů, hodiny očního kontaktu s několika lidmi najednou i dlouhé sledování vlastního odrazu.

Mezi hlavní příznaky syndromu patří celková únava, jak psychická, tak fyzická. Člověk může být frustrovaný a apatický, podrážděný chováním svých kolegů. Mohou se objevit problémy s pamětí či soustředěním, pokles pracovního výkonu, problémy se spánkem, ale i fyzické symptomy, jako je bolest hlavy, zad či napětí ve svalech. Odrazit se to může také v soukromém životě. Člověk se po hodinách videohovorů bude vyhýbat dalším kontaktům včetně těch se svou rodinou. Příznaky mohou být velmi podobné syndromu vyhoření a únava z neustálého zoomování podle odborníků k vyhoření také může vést.

Vědci z Národního ústavu duševního zdraví zjistili, že kvůli pandemii vzrostl výskyt duševních onemocnění téměř o 30 procent. V důsledku epidemické situace a restrikcí se s nimi potýká každý třetí dospělý Čech. Vyzývají proto, aby lidé více dbali o svoje mentální zdraví. Vznikl také web Opatruj.se, jehož cílem je informovat veřejnost o psychické hygieně.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.