Nejhorší porážku v dějinách utrpěla Křesťanskodemokratická unie (CDU) německé kancléřky Angely Merkelové v nedělních zemských volbách v Bádensku-Württembersku a v Porýní-Falci - v obou případech sice skončila druhá, ale zřejmě bez šance dostat se do regionálních vlád.
Konečné výsledky potvrdily drtivé vítězství ekologické strany premiéra Winfrieda Kretschmanna v Bádensku-Württembersku a ještě větší triumf sociální demokracie (SPD) porýnsko-falcké ministerské předsedkyně Malu Dreyerové. Německá média píší o šoku a debaklu pro CDU, výsledky navíc naznačují možný vývoj po zářijových německých parlamentních volbách, po kterých by CDU mohla skončit v opozici.
V Porýní-Falci vyhráli sociální demokraté s 35,7 procenta hlasů. Tento výsledek, který je o půl procentního bodu horší než při volbách před pěti lety, je jasným potvrzením vlády Dreyerové. Ta této spolkové zemi vládne v koalici s liberály (FDP) a Zelenými, kteří získali 5,5 procenta, respektive 9,3 procenta. Liberálové si sice oproti roku 2016 mírně pohoršili, ekologická strana naopak zaznamenala podporu o čtyři procentní body vyšší. Koalice v tomto složení bude této spolkové zemi zřejmě dále vládnout, neboť Dreyerová v povolebním projevu dosavadní spojenectví označila za možný vzor pro spolkovou vládu po zářijových parlamentních volbách.
Německé obchody se bouří stejně jako české, vláda neplní sliby. Majitelé se bojí, že budou muset skončit
Druhá CDU v Porýní-Falci dostala 27,7 procenta hlasů, což je oproti roku 2016 propad o 4,1 procentního bodu. Tak špatný výsledek zde konzervativci dosud nikdy nezaznamenali. O porážce lze hovořit i v případě protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD), která je označována za populistickou až krajně pravicovou. AfD skončila na čtvrtém místě s 8,3 procenta, zatímco v roce 2016 byla třetí s 12,6 procenta hlasů. Nováčkem v zemském sněmu budou Svobodní voliči (FW), kterým dalo hlas 5,4 procenta voličů.
V Bádensku-Württembersku dostala CDU ještě méně hlasů, konkrétně 24,1 procenta, což je propad o 2,9 procentního bodu. CDU je nyní v této spolkové zemi slabší stranou v koalici se Zelenými. Ti si s 32,6 procenta hlasů vedli lépe než před pěti lety, kdy také zvítězili s výsledkem o 2,3 procentního bodu horším. I zde se nyní nabízí koalice s SPD a FDP, tyto strany obdržely 11 procent, respektive 10,5 procenta hlasů.
Do zemského sněmu v Bádensku-Württembersku pronikla ještě AfD. Získala 9,7 procenta hlasů, což je oproti roku 2016 propad o 5,4 procentního bodu.
Na volební účasti se zřejmě podepsala pandemie nemoci covid-19. V Bádensku-Württembersku hlasovalo 63,8 procenta oprávněných voličů, v roce 2016 to bylo 70,4 procenta. Podobná byla situace v Porýní-Falci, kde byla účast 64,4 procenta a kde před pěti lety hlasovalo 70,4 procenta oprávněných voličů.
Budíček pro vládní koalici
Výsledek nedělních zemských voleb v Bádensku-Württembersku a Porýní-Falci svědčí o podlomené důvěře v politiku. Na pondělní tiskové konferenci to prohlásila spolupředsedkyně Zelených Annalena Baerbocková, jejíž strana je jedním z vítězů hlasování. Bavorský premiér Markus Söder, kterého analytici označují za možného kancléřského kandidáta konzervativní koalice Křesťanskodemokratické unie (CDU) a její bavorské setry Křesťanskosociální unie (CSU), hovoří o budíčku pro CDU/CSU.
"Důvěra v politiku je podlomena," řekla o všeobecném výsledku voleb Baerbocková. "Je ale zajímavé, že Zelení dokázali získat volební zisky i v této složité době," poznamenal její kolega Robert Habeck, který se s Baerbockovou dělí o předsednický post ekologické strany. Podle Habecka je tak jasné vítězství v Bádensku-Württembersku a takřka zdvojnásobení podpory v Porýní-Falci důkazem, že veřejnost práci Zelených důvěřuje.
Nynější úspěch chtějí Zelení podle Habecka proměnit i v září. Po zemských volbách může nyní v Bádensku-Württembersku a Porýní-Falci vládnout trojčlenná koalice Zelených, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP). Tato možnost se po nadcházejících zářijových parlamentních volbách nabízí i na spolkové úrovni, což by znamenalo odchod unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové do opozice. Baerbocková na dnešní tiskové konferenci nechtěla o kancléřských ambicích Zelených spekulovat, uvedla ale, že ekologická strana by upřednostnila takovou vládní koalici, která by se co nejvíce soustředila na ochranu klimatu.
"Ochrana klimatu, jak jasně Habeck řekl, je naším středobodem," prohlásila Baerbocková o možném koaličním programu. Podle průzkumů veřejného mínění jsou Zelení po CDU/CSU druhou nejsilnější stranou, což jim dává naděje pomýšlet na kancléřský úřad. Kancléřského kandidáta ale Zelení ještě neurčili, podle Baerbockové se tak stane v nadcházejících týdnech.
Söder, který se podle komentátorů utká o kancléřskou kandidaturu unie s šéfem CDU Arminem Laschetem, prohlásil, že konzervativcům chybí rozhodnost, proto výsledek voleb považuje za budíček. Varoval také, že po neděli již není jisté, že CDU/CSU povede příští spolkovou vládu. "V otázce kancléřského kandidáta ale nic nového není, CDU a CSU se společně rozhodnou," uvedl.
Za volebním neúspěchem CDU vidí Söder i chyby vládního boje s pandemií nemoci covid-19. Jako příklad zmínil pomalé vyplácení hospodářské podpory, průtahy s testováním nebo nedostatky při nákupu vakcín. "Včerejší volby byly těžkou ránou do srdce unie CDU/CSU," dodal.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist