Slovensko získalo ruskou vakcínu Sputnik V proti covidu-19. První zásilku z objednaných celkově dvou milionů dávek dopravilo dnes letadlo slovenské armády do Košic. Na košickém letišti to oznámil slovenský premiér Igor Matovič.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví večer uvedlo, že vakcína se v zemi bude používat na základě výjimky udělené ministrem zdravotnictví Markem Krajčím. Tento krok podle ministra umožní o 40 procent zrychlit očkování, který brzdí nedostatek vakcín. 

Ruský fond přímých investic, který se podílí na výrobě Sputniku V, mezitím vydal prohlášení, podle něhož se Slovensko stalo druhou zemí Evropské unie (po Maďarsku) a 39 zemí světa, která dala souhlas s použitím tohoto očkovacího preparátu.

Matovič prosazoval nákup Sputniku V ještě v únoru, byť udělení souhlasu vlády s takovým krokem zablokovala nejmenší vládní strana Za lidi. Její šéfka a vicepremiérka Veronika Remišová se vyslovila pouze pro nákup vakcín registrovaných v EU a uvedla, že na použití neregistrované očkovací látky postačuje výjimka od ministra zdravotnictví. V reakci na oznámení o nákupu ruské vakcíny ohlásil odchod z vládní koalice a rezignaci na funkci šéfa evropského výboru slovenské sněmovny Tomáš Valášek ze strany Za lidi. Stal se druhým poslancem, který dosud opustil čtyřčlennou koalici. Ta má ovšem nadále v parlamentu ústavní většinu.

"Jsem zcela otevřen kterékoliv vakcíně, která se bude na Slovensku používat. Nemám nejmenší problém se nechat očkovat i Sputnikem. Ještě jsem se nerozhodl," řekl Matovič na novinářský dotaz, zda by si sám vybral ruskou vakcínu. Dodal, že navzdory koupi Sputniku V klíčová část očkování proti covidu-19 proběhne v zemi vakcínami, které pro státy EU nakoupila Evropská komise.

Krajčí uvedl, že očkování Sputnikem V začne na Slovensku nejdříve za dva týdny, vakcína bude nejprve zkontrolována. Při očkování dostane zájemce postupně dvě dávky. Očkovaný bude muset podepsat, že byl informován o tom, že Sputnik V není v EU registrován.

Podle Matoviče dvě dávky Sputniku V stojí 19,95 dolaru (zhruba 430 korun), a jsou tak levnější než už používané očkovací látky od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Řekl také, že do Ruska mezitím odletělo další letadlo a pak bude následovat ještě jeden let tak, aby bylo z Ruska dovezeno dohromady 200 tisíc dávek vakcíny. V březnu by mělo následovat dalších 400 tisíc dávek a zbytek objednávky pak do konce letošního června.

O dodávky Sputniku V se zajímá také Česko. Prezident Zeman o ni po dohodě s premiérem Andrejem Babišem požádal šéfa Kremlu a podle víkendového zpravodajství televize CNN Prima News řekl, že ruská vakcína by mohla do Česka dorazit v nejbližší době.

Úřad vlády ČR požádal Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), aby se ruskou vakcínou Sputnik V začal zabývat. SÚKL má ale podle své mluvčí Kláry Brunclíkové jen omezené množství informací, ze kterých není možné učinit žádné závěry. Kreml v reakci na žádost české hlavy státu v pondělí uvedl, že nedokáže vyhovět všem žádostem o poskytnutí vakcíny, objem výroby to zatím neumožňuje.

Výrobce vakcíny Sputnik V zatím nepožádal Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA) o schválení pro použití na území EU, potvrdila ČTK mluvčí agentury, podle níž je unijní orgán s výrobcem očkovací látky stále v kontaktu.

Podle Brunclíkové je vakcína u EMA ve fázi odborného poradenství. To podle webu EMA znamená, že agentura může například poskytovat výrobcům informace o tom, jaká data mají k posouzení medicínských přínosů předložit. Toto poradenství je nezávazné a nemusí vést k registraci konkrétního léku či vakcíny. 

Pokud by některý členský stát chtěl vakcínu nasadit bez autorizace Bruselu, může tak podle Evropské komise učinit v méně zajištěném nouzovém režimu.

Výjimku pro použití neregistrovaného přípravku může udělit ministerstvo zdravotnictví na základě stanoviska SÚKL. "Ministerstvo zdravotnictví o udělení výjimky pro vakcínu Sputnik V na základě zákona o léčivech momentálně nejedná," sdělila mluvčí ministerstva Barbora Peterová. Mluvčí připomněla, že platí dřívější stanovisko ministra Jana Blatného (za ANO), že podmínkou pro použití Sputniku v Česku je jeho schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky. "Na tomto jeho názoru se nic nezměnilo," doplnila Peterová.