Kapacita intenzivní péče v českých nemocnicích je na hraně vyčerpání. V úterý to řekl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Celkem je v Česku volných zhruba 15 procent lůžek. Vyčerpání kapacit, kdy by zůstalo pod 5 procent volných lůžek, by mohlo nastat za dva až tři týdny.

Černý už proto předal ministrovi Janu Blatnému (za ANO) žádost, aby vláda formálně požádala o zahraniční pomoc. Zatím se to ještě nestalo, protože kapacita lůžek ještě nebyla vyčerpána z 90 procent. Tento stav ale není daleko. "Pan ministr má ode mě žádost, aby česká vláda formálně o tu pomoc požádala, jelikož je to nezbytná podmínka německé strany, aby začaly faktické převozy těchto pacientů," uvedl Černý. Opakovaně o ně požádaly nemocnice v Chebu a Sokolově i Karlovarský kraj.

O zahraniční pomoc musí podle ministerstva zdravotnictví žádat přímo vláda. Musí to také projednat Ústřední krizový štáb, který zasedá ve středu. Podle Černého Německo nyní nabízí devět lůžek. "Mohu ukázat korespondenci od německé strany," dodal. V médiích se ale objevují informace od německých představitelů, že žádné limity pro počty pacientů nestanovilo. "Nemám pro to vysvětlení," řekl k tomu Černý. 

"Nabídnutá kapacita německých lůžek je zahrnuta do Národního dispečinku a bude záležet na charakteru každého případu. Jinými slovy k možnostem převozu do českých nemocnic přibyla jména těch německých s danou kapacitou a druhem dostupné péče," řekl v úterý hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN).

Premiér Andrej Babiš (ANO) mluvil v úterý s německou kancléřkou Angelou Merkelovou o nabídkách lůžek pro české pacienty s covidem-19 v Německu. Uvedl to ve vyjádření, které ČTK poskytl úřad vlády. Merkelová podle něj zjistí dostupnost lůžek v Bavorsku a dalších spolkových zemích, které by mohla mít Česká republika k dispozici v případě, že bude nutné je využít.

Babiš potvrdil, že Česko má konkrétní nabídku devíti lůžek pro pacienty s covidem-19 od saského premiéra Michaela Kretschmera. "Předal jsem to písemně hejtmanům Karlovarského a Ústeckého kraje, je na nich, jestli to využijí," uvedl. České nemocnice podle něj zatím situaci zvládají, takže se teprve uvidí, zda bude nutné lůžka v sousední zemi využít. Premiér ale připustil, že kapacita lůžek pro pacienty s potřebou intenzivní péče je velice malá.

V těžkém stavu leží v nemocnicích s onemocněním covid-19 nejvíce pacientů od začátku epidemie. Ministerstvo zdravotnictví jich v pondělí evidovalo 1329. Nemocniční péči vyžaduje v současné době více než 6500 lidí, jejich počet v posledních dnech roste. V pondělí laboratoře odhalily 11 233 nových případů koronaviru, asi o 2300 víc než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

"Je nepochybné, že infekce probíhá jinak než na podzim. Virus se nepochybně chová jinak, postihuje mladší pacienty," uvedl krajský koordinátor intenzivní péče v Královéhradeckém kraji Pavel Dostál. I zhoršování stavu pacientů je podle něj rychlejší. Smrtnost v tamních nemocnicích je podle něj 12,5 procenta.

Podle koordinátora intenzivní péče pro Prahu Tomáše Vymazala národní dispečink organizoval překlady už téměř 450 pacientů mezi nemocnicemi v krajích. "Na podzim bylo v nemocnicích 8000 nemocných. Teď máme 6500, ale dál to stoupá," řekl. V Praze bude podle něj volná kapacita intenzivní péče navýšena o dalších zhruba 50 lůžek.

Dominantně byli pacienti podle ředitele pražské zdravotnické záchranné služby Petra Koloucha, který se na koordinaci dispečinku podílí, odváženi z nemocnic v Karlovarském kraji. "Kraje, které nejvíc nabídly součinnost v absolutních číslech, je Praha a Ústecký kraj," uvedl.

Převzetí covidových pacientů z Česka nabídlo vedle Saska a Bavorska i západoněmecké Severní Porýní-Vestfálsko. Sdělil to český velvyslanec v SRN.

Od začátku epidemie loni v březnu se v Česku nákaza koronavirem prokázala zhruba u 1,168 milionu lidí, počet vyléčených přesáhl 1,028 milionu. Počet aktivních případů dál roste, v současné době se s nákazou potýká téměř 121 tisíc lidí, nejvíce od loňského října. Zemřelých na covid-19 eviduje ministerstvo 19 537. Jejich počet v posledním dnech stoupá. V minulém týdnu se denní počty pohybovaly od 121 do 161. Čtvrtečních 161 úmrtí bylo nejvíce za jeden den od poloviny ledna.

Podle české  vlády je situace v Česku dál nepříznivá, ve vnitřních veřejných prostorech či na zastávkách MHD proto budou od čtvrtka povinné respirátory či zdvojené roušky. S plánem částečného návratu dětí do škol počínaje od 1. března vláda ale nadále počítá, řekl ministr zdravotnictví Blatný v pondělí po jednání vlády. Podmínkou je distribuce antigenních testů a platnost pandemického zákona. O víkendu se ministr vyjádřil, že Česko zatím není v situaci, kdy by muselo přijímat drakonická opatření. Přijmout by se podle něj musela, pokud se nemocnice dostanou do situace, kdy budou muset zastavit veškerou jinou než intenzivní péči. Nemocnice podle něj ještě nějakou, byť minimální, kapacitu mají.

Aktuálně je podle dat ministerstva zdravotnictví volných 15 procent lůžek na ARO a jednotkách intenzivní péče (JIP), pro pacienty s covidem je volných 169 lůžek. Standardních lůžek s kyslíkem je pro nakažené k dispozici zhruba 710. Další volné kapacity jsou ještě na takzvaných reprofilizovaných lůžkách, která jsou jinak určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti.

Zdravotníci v Česku podali od konce prosince, kdy se v Česku začalo proti covidu očkovat, přes 561 tisíc dávek vakcíny. Obě potřebné dostalo k pondělnímu večeru 213 411 lidí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pondělí po jednání vlády řekl, že očkovaní, kteří dostali obě dávky, už nebudou muset od 1. března po kontaktu s nakaženým do karantény.

Izrael poskytl České republice několik tisíc dávek vakcíny proti covidu-19 od společnosti Moderna, řekl novinářům po dnešním jednání ústavních činitelů na Pražském hradě ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) doplnil, že Izrael Česku na žádost premiéra zaslal 5000 dávek.

V Česku se očkuje vakcínami od společností Pfizer/BioNTech a Moderna a AstraZeneca. V téměř 93 procentech byly podané dávky od společnosti Pfizer/BioNTech, od firmy Moderna pocházelo zhruba 5,5 procenta aplikovaných dávek a od AstraZenecy zatím 1,8 procenta dávek.