Zemřel bývalý americký ministr zahraničí George P. Shultz, který se za vlády prezidenta Ronalda Reagana v 80. letech zasazoval o zlepšení vztahů se Sovětským svazem a usiloval o mír na Blízkém východě. Bylo mu 100 let, napsala agentura AP.

Shultz zemřel v sobotu ve svém domě v kampusu Stanfordovy univerzity, uvedl think-tank Hoover Institution, jehož byl členem.

Shultz za své dlouhé politické kariéry vystřídal v republikánských vládách tři významné kabinetní posty. Byl ministrem práce a financí za vlády prezidenta Richarda Nixona a za Reagana byl šest let šéfem diplomacie. Byl nejstarším žijícím členem jakékoliv předchozí americké vlády.

Za Shultzova působení na ministerstvu zahraničí Spojené státy v roce 1987 se SSSR s podepsaly Smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF), která předpokládala zničení všech raket s doletem od 500 do 5000 kilometrů. Dokument, jenž byl první smlouvou o zmenšení podzemních jaderných arzenálů Sovětského svazu, byl součástí snahy ukončit závod ve zbrojení.

Schultz byl ve veřejném životě aktivní i v posledních letech. V loňském roce například varoval Republikánskou stranu, že pokud se nezaměří na řešení problémů s klimatem, ztratí tak svoje mladé voliče. 

V roce 2013 byl také oceněn v Česku pamětní medailí Jana Masaryka za své zásluhy na ukončení studené války.