Společnost Twitter zablokovala účet čínského velvyslanectví ve Spojených státech kvůli příspěvku, který obhajoval čínskou politiku v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Peking, který je obviňován z rozsáhlého porušování lidských práv v Sin-ťiangu, vyjádřil nad zablokováním účtu znepokojení a uvedl, že ambasáda má za povinnost upozorňovat na dezinformace a hlásat pravdu.

Čínské velvyslanectví tento měsíc na svém twitterovém účtu @ChineseEmbinUS zveřejnilo příspěvek, v němž uvedlo, že se ujgurské ženy emancipovaly a už nejsou "stroje na výrobu dětí". Tweet byl následně odstraněn.

"Podnikli jsme kroky proti tomuto tweetu, protože porušuje naši politiku, která zakazuje dehumanizaci skupin lidí na základě náboženství, kasty, věku, postižení, rasy či etnika," uvedl ve čtvrtek mluvčí Twitteru.

Nadace Jamestown sídlící ve Washingtonu loni publikovala zprávu německého vědce Adriana Zenze, podle níž Čína provádí v Sin-ťiangu nucené sterilizace a potraty a vynucuje limity na počet dětí u muslimských rodin v provincii. Čínské ministerstvo zahraničí taková obvinění rezolutně odmítlo jako nepodložená a falešná.

Organizace pro lidská práva tvrdí, že čínské úřady v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang zřídily ve jménu boje proti islamismu množství internačních táborů, jimiž prošlo více než milion Ujgurů. Čínské úřady tábory označují za střediska odborného vzdělávání, kde Ujgurové podstupují politickou převýchovu.

Firma Twitter rovněž nedávno odstranila účet bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterého viní z vyprovokování svých příznivců k útoku na sídlo amerického Kongresu. Trump měl na Twitteru 88 milionů sledujících.