Soud v Chicagu řešil na konci minulého týdne kuriózní případ šestatřicetiletého muže, který strávil tři měsíce v bezpečnostní zóně tamního letiště. Aditya Singh, který bydlí v Los Angeles, se bál odcestovat domů údajně kvůli obavám z epidemie covidu-19. Opatřil si proto zaměstnaneckou identifikační kartu a zabydlel se v prostorách letiště.

Chicagský soud Singha, který měl dosud čistý trestní rejstřík, obvinil z trestného činu neoprávněného vniknutí do omezeného prostoru letiště a přestupku krádeže. Pokud však složí kauci ve výši jednoho tisíce dolarů (asi 21 600 korun), soud mu uloží pouze zákaz vstupu na letiště, napsala agentura AP.

Singh se podle deníku Chicago Tribune v zabezpečené části letiště nacházel od 19. října do 16. ledna, aniž by vyvolal větší pozornost letištních zřízenců. Podle jeho prohlášení před soudem se v zóně pohyboval díky tomu, že našel identifikační kartu jednoho ze zaměstnanců letiště. Tím byl provozní manažer, který ztrátu svého průkazu nahlásil 26. října.

Singhovi, jenž má magisterský titul v cestovním ruchu a je v současné chvíli nezaměstnaný, se dle jeho výpovědi před soudem dařilo na letišti přežívat i díky cestujícím, kteří mu poskytovali jídlo. Jeho netradiční pobyt ukončili až v sobotu 16. ledna dva zaměstnanci společnosti United Airlines, kteří ho vyzvali k identifikaci. Singh se prokázal zaměstnaneckou kartou, o jejíž ztrátě už zaměstnanci věděli. Zavolali proto policii, která muže vzala do vazby.

"Soud shledává uvedená fakta a okolnosti dost šokující vzhledem k tomu, jak dlouho trvala," uvedla soudkyně Susana Ortizová, která případ soudila. Zdůraznila, že muž se nacházel v části letiště za bezpečnostními kontrolami na základě ztracené či odcizené karty zaměstnance. 

Vyšetřování zahájil také chicagský úřad pro civilní letectví. Ten ale ve své zprávě zdůraznil, že muž "nikdy nepředstavoval bezpečnostní riziko pro letiště či cestující".