Předpověď západních expertů, že Čína bude v roce 2020 s velkou pravděpodobností jediná velká ekonomika na světě, jež dosáhne bez ohledu na pandemii růstu, se naplnila. Její hrubý domácí produkt podle pondělní statistické zprávy zveřejněné v Pekingu vzrostl proti roku 2019 o 2,3 procenta. Je to nejhorší ukazatel od roku 1976, kdy v nejlidnatější zemi světa odeznívala takzvaná kulturní revoluce, jež způsobila hospodářský rozvrat. HDP v uvedeném roce klesl o 1,6 procenta.

"Zdá se, že Čína důsledně jede na plné obrátky, zatímco ostatní velké ekonomiky ponechává v prachu," komentuje Eswar Prasad, expert americké Cornell University na čínské finance.

Britský list Financial Times, který ho cituje, poukazuje na to, že čínský HDP v závěrečném čtvrtletí roku 2020 meziročně stoupl o 6,5 procenta, tedy rychleji než ve stejném období roku 2019, kdy byly v Číně potvrzeny první případy nákazy. Připisuje to hlavně rychlému oživení průmyslové výroby poté, kdy čínské továrny obnovily provoz, mnohdy na plnou kapacitu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.