Indonéští záchranáři našli v Jávském moři kusy lidských těl, oblečení a trosky. Podle agentury AFP to oznámila tamní policie. V neděli ráno středoevropského času objevili také potápěči části trupu letadla. V oblasti se v sobotu krátce po startu ztratilo z radarů dopravní letadlo Boeing 737-500 aerolinky Sriwijaya Air letící z Jakarty do města Pontianak v západní části ostrova Borneo. Indonéský ministr dopravy Budi Karya Sumadi také řekl, že úřady spustily masivní záchrannou akci poté, co se jim podařilo najít možné místo nehody.

Nález se podařilo učinit mezi ostrovy Lancang a Laki. Armáda pak pomocí sonaru vysledovala v moři signál, jež by mohl pocházet od trosek letadla. "Okamžitě jsme vyslali potápěče z elitních jednotek námořnictva, aby nález posoudili a evakuovali oběti," řekl vysoce postavený armádní činitel Hadi Tjahjanto.

Podle agentury AP však stále není jasné, co havárii způsobilo. Místní rybáři pouze médiím sdělili, že v sobotu odpoledne poblíž místa nehody slyšeli explozi. "Slyšeli jsme něco vybuchnout, mysleli jsme, že je to bomba nebo tsunami, protože jsme následně viděli velký stříkanec vody," řekl jeden z nich. Podle dalšího v době havárie silně pršelo a celkově panovalo velmi nepříznivé počasí.

Šéf aerolinek Sriwijaya Air prohlásil, že letadlo bylo po technické stránce v pořádku a ještě v sobotu před nehodou podniklo další let. Jednalo se přitom o 27 let starý stroj, který dříve sloužil ve Spojených státech.

Boeing zmizel z obrazovek radarů čtyři minuty po startu ve 14:40 místního času (08:40 SEČ). Na palubě bylo podle ministra dopravy Sumadiho 56 pasažérů včetně sedmi dětí a šest členů posádky.

Český ministr dopravy Tomáš Petříček již dříve na Twitteru uvedl, že v letadle nebyl žádný občan ČR.

Dopravní neštěstí včetně leteckých jsou v Indonésii poměrně častá. Na vině je podle serveru BBC přeplněnost spojů, stárnoucí infrastruktura a nedostateční bezpečnostní normy.

V Indonésii se v říjnu 2019 zřítil do Jávského moře letoun Boeing 737 MAX indonéské letecké společnosti Lion Air. Na palubě stroje, který také odletěl z Jakarty, tehdy zahynulo 189 lidí. O pět měsíců později se zřítil další Boeing 737 MAX, který patřil společnosti Ethiopian Airlines. Boeing v reakci na obě nehody odstavil tento model na celém světě z provozu.