Vpád Trumpových příznivců do Kapitolu si vyžádal pět obětí. Ženu, o jejímž úmrtí média informovala dříve a která podle nich patřila k podporovatelům současného prezidenta, zastřelila kapitolská policie. S odvoláním na bezpečnostní složky o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. V noci ze čtvrtka na pátek středoevropského času potvrdil senátor Dean Phillips pátou oběť, kterou byl policistka chránící areál Kapitolu.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová ve čtvrtek vyzvala viceprezidenta Mikea Pence k okamžitému odvolání prezidenta Donalda Trumpa prostřednictvím 25. ústavního dodatku. Uvedla přitom, že prezident podnítil středeční vpád svých stoupenců do sídla Kongresu. 

Jeden z článků 25. ústavního dodatku řeší situaci, v níž prezident není schopen vykonávat svou práci, ale sám neodstoupí. Navrhovatelé měli na mysli situaci, kdy je prezidentova schopnost oslabena fyzickou či mentální nemocí. V širší interpretaci se ale uvádí, že se dá tato pasáž použít i v situaci, kdy se prezident chová nebezpečným způsobem.

Donald Trump na svém Twitteru zveřejnil video, ve kterém odsuzuje násilnosti a vniknutí do budovy Kapitolu. Zároveň se v projevu vyjádřil, že se soustředí na hladké předání moci svému nástupci Joe Bidenovi. Svým příznivcům však vzkázal, že jejich cesta ještě nekončí. "Ihned povolám Národní gardu k zajištění budovy. Amerika je a vždy musí být zemí práva a pořádku. Demonstranti, kteří vnikli na půdu Kapitolu, se vzepřeli základu americké demokracie. Ti, kteří se podíleli na šíření násilí, nereprezentují naši zemi," řekl mimo jiné v projevu končící prezident Trump, který měl na 12 hodin zablokovaný účet na Twitteru.

Americký Kongres ve čtvrtek s konečnou platností potvrdil vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena v podzimních prezidentských volbách. Zákonodárci nakonec odmítli všechny republikánské námitky proti výsledkům voleb a viceprezident Mike Pence poté proces jejich potvrzování uzavřel. Trump vzápětí poprvé veřejně oznámil, že v den Bidenovy inaugurace, tedy 20. ledna, opustí Bílý dům.

Středeční zasedání Kongresu přerušil vpád Trumpových příznivců do budovy Kapitolu ve Washingtonu. Dav několika stovek lidí se dostal přes bezpečnostní zábrany a po potyčkách s ochrankou a policií se někteří dostali až do zasedacích sálů. Kongresmani se museli evakuovat a k jednání se mohli vrátit až po několika hodinách, když se pořádkovým silám za pomoci slzného plynu i střelných zbraní podařilo sídlo zákonodárného sboru vyklidit.

Trumpovi příznivci vtrhli do budovy Kongresu ve chvíli, kdy obě komory jednaly o potvrzení hlasů volitelů z jednotlivých amerických států. Ty měly formálně potvrdit vítězství Trumpova soupeře Joea Bidena. Nynější prezident však porážku opakovaně odmítá s tím, že hlasování provázely rozsáhlé podvody. Svá tvrzení zopakoval i poté, co dav pronikl do Kapitolu.

Starostka Washingtonu později prodloužila stav nouze v metropoli na následující dva týdny – tedy až do doby, kdy se má prezidentského úřadu ujmout nový prezident Biden. "Prezident Trump i nadále rozdmýchává zuřivost a násilí," zdůvodnila rozhodnutí Bowserová.

Stav nouze vyhlásila i sousední Virginie a tamní guvernér rovněž zavedl zákaz vycházení ve městech Alexandria a Arlington, jež leží vedle Washingtonu.

Obsazení Kapitolu a nepokoje na půdě nejvyšších amerických institucí odsoudil šéf americké diplomacie Mike Pompeo, který ho označil za nepřijatelné. "Procestoval jsem hodně zemí a vždy jsem podporoval právo všech lidských bytostí na poklidnou demonstraci za jejich přesvědčení a zájmy. Ale násilí (…) se nemůže tolerovat doma ani v zahraničí," napsal ministr zahraničí.

Biden obsazení Kongresu označil za bezprecedentní útok na americkou demokracii a na jeho stranu se postavila řada světových politiků. Britský premiér Boris Johnson označil dění ve Washingtonu za "ostudné", pobouření vyjádřila i německá kancléřka Angela Merkelová a šéf OSN António Guterres řekl, že političtí vůdci musí vyzvat své příznivce, aby se zdrželi násilí a aby respektovali demokratické procedury a právní stát. Český premiér Andrej Babiš uvedl, že předání moci mezi prezidenty musí být vždy plynulé a klidné. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová varovala před nebezpečím, které plyne z pohrdání demokratickými institucemi.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
22:26
Trump promluvil k demonstrantům

Prezident Trump promluvil ke svým podporovatelům a vyzval je aby se rozešli do svých domovů. Na videu, které divákům zveřejnila americká CNN, Trump opakovaně označil prezidentské volby za odcizené druhou stranou a protestujícím mimojiné vyznal své city. "Milujeme vás, jste výjimeční, ale běžte domů," vzkázal.

22:26
Reakce Donalda Trumpa na nepokoje v Kapitolu
22:31
Vítězství demokratů v Georgii

Demokratická strana získala podle AP v senátních volbách v Georgii i druhé křeslo. Shodných 50 mandátů pro obě strany vyhovuje Bidenově Bílému domu.

22:31
Výbušnina v sídle republikánů

Policie v hlavním sídle republikánů ve Washingtonu objevila výbušné zařízení a pomocí řízené exploze ho bezpečně zneškodnila, píše The New York Times.

22:33
Předseda EP vyzval k respektování demokratických voleb
22:35
Zvolený americký prezident Joe Biden odsoudil situaci v Kapitolu jako bezprecedentní útok na demokracii

Situace podle něj hraničí s pokusem o převrat. Demonstranty vyzval k opuštění budovy a rozpuštění jejich protestu a apeloval na prezidenta Donalda Trumpa, aby okamžitě veřejně vystoupil s projevem, ve kterém své příznivce vyzve, aby "ukončili obležení" budovy Kongresu. 

22:42
K respektování demokratických procesů vyzval i rakouský kancléř Sebastian Kurz
22:47
Americká Národní asociace výrobců (NAM) vyzvala viceprezidenta Mika Pence k zahájení procesů k odvolání Trumpa z úřadu
22:57
Sociální síť Twitter omezí dosah příspěvků, které podněcují k nepokojům
23:02
Schůze obou komor Kongresu musela být přerušena poté, co Trumpovi příznivci přemohli ochranku, dostali se do budovy a následně pronikli i do jednacích sálů Senátu a Sněmovny reprezentantů

tag reuters com 2021 newsml RC2M2L9JY1CG 368705079

23:06
K situaci v USA se vyjádřila i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Na vině je podle ní podkopávání demokratických institucí a nenávistná rétorika

23:16
Dav příznivců Trumpa obklíčil stanoviště reportérů poblíž amerického Kapitolu. Někteří demonstranti ničí vybavení novinářů a slovně štáby napadají

23:23
K nepokojům v americkém hlavním městě se vyjadřují i čeští politici

Násilí ve Washingtonu není dobrý příklad pro země usilující o demokracii, uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček. Jde o výsledek snah o polarizaci společnosti, míní ministr vnitra Jan Hamáček.

23:39
Německý ministr zahraničí Heiko Mass Trumpovi vzkázal, aby přijal rozhodnutí amerických voličů

Ti v prezidentských volbách zvolili jeho soupeře Joea Bidena. Odcházející hlava státu hlasování dlouhodobě a bez důkazů označuje za podvod. Násilí podle Maase způsobila právě Trumpova štvavá rétorika.

23:40
Britský premiér vyzval k pokojnému předání moci

"Ostudné výjevy v americkém Kongresu. Spojené státy po celém světě platí za demokracii a nyní je zásadní, aby došlo k mírumilovnému a spořádanému předání moci," napsal na twitteru britský premiér Boris Johnson.

23:43
Starostka Washington DC řekla zpravodajskému serveru CNN, že policie bude vynucovat dodržování ohlášeného zákazu vycházení

Kapitol se podle úřadů podařilo vyklidit od Trumpových příznivců a zajistit, policie rozhání zbytky demonstrantů před sídlem Kongresu slzným plynem.

23:51
Kongresmanka Ilhan Omarová připravuje návrh obžaloby k vyvolání procesu tzv. impeachmentu, zbavení funkce prezidenta

23:57
Žena postřelená v budově Kapitolu podle NBC News zemřela

23:59
V hlavním městě USA Washingdonu DC začíná platit zákaz vycházení

Budovu Kapitolu ve Washingtonu se již podle úřadů podařilo vyklidit od příznivců prezidenta Donalda Trumpa a zajistit. V okolí se však stále pohybují demostrantí a podle televize CNN nic nenaznačuje tomu, že by se chystali ulice města opustit.

00:58
K obnovení jednání dojde v řádu hodin

Kongres obnoví jednání k prezidentským volbám v příštích hodinách. Řekla to šéfka dolní komory Pelosiová po domluvě s viceprezidentem a dalšími.

00:59
Násilí odsoudil i Bush

Násilí ve washingtonském Kapitolu, který ve středu odpoledne na několik hodin obsadili příznivci současného prezidenta Donalda Trumpa, odsoudil i bývalý republikánský prezident George W. Bush. "Jsem zděšený tím, jak si někteří političtí lídři od voleb počínají lehkomyslně," citovala média někdejšího státníka. Stanice CNN uvedla, že ačkoliv Bush ve vyjádření nikoho nejmenoval, jasně tím naráží na současnou hlavu státu Donalda Trumpa a některé spolustraníky z Republikánské strany.

06:35
Při vpádu do Kapitolu zemřeli čtyři lidé

Vpád Trumpových příznivců do washingtonského Kapitolu si ve středu vyžádal čtyři oběti. Ženu, o jejímž úmrtí média informovala dříve a která podle nich patřila k podporovatelům současného prezidenta, zastřelila kapitolská policie.

06:42
Donaldu Trumpovi zablokoval twitter na 12 hodin účet

Sociální síť Twitter poprvé dočasně zablokovala účet amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli jeho příspěvkům, v nichž odmítal odsoudit násilné vniknutí svých podporovatelů do budovy amerického Kongresu a trval na svých nepodložených tvrzeních o podvodech v nedávných prezidentských volbách. Video s Trumpovým středečním vystoupením smazal rovněž server Youtube i společnost Facebook.

06:48
Násilí ve Washingtonu odsoudil i premiér Babiš

 

06:52
Podle exprezidentů je za vpád do Kapitolu zodpovědný Trump

Násilí ve washingtonském Kapitolu odsoudil bývalý republikánský prezident George W. Bush i demokratičtí exprezidenti Bill Clinton a Barack Obama. Někdejší státníci za Demokratickou stranu z nepokojů viní Trumpovo chování a jeho opakované odmítání volebních výsledků.

06:57
Kongres pokračuje v jednání k potvrzení výsledků voleb

Americký Kongres znovu zahájil jednání k potvrzení výsledků prezidentských voleb, informovala o tom agentura AP. Podle té první námitku proti výsledku hlasování ve státě Arizona téměř jednohlasně zamítl Senát a následně i Sněmovna reprezentantů. Horní komora zamítla i námitku k Pensylvánii, píše agentura Reuters.

07:01
Washingtonská starostka vyhlásila stav pohotovosti na 15 dnů

Jana Švelková (zpravodajka z USA): Starostka Washingtonu D.C. Muriel Boswenová vyhlásila od šesti hodin večer zákaz vycházení a na následujících patnáct dní, tedy zhruba po zbytek prezidentského období Donalda Trumpa, vyhlásila stav pohotovosti v americkém hlavním městě. "Prezident Trump musí být nést zodpovědnost za dnešní násilí v Kapitolu i za ztracený život. Tato žena nemusela zemřít, pokud by prezident předal moc v poklidu," uvedla Boswenová.

07:08
FBI žádá o pomoc při identifikaci protestujících z Kapitolu

Americká tajná služba FBI žádá všechny svědky středečních násilností, kteří mají informace nebo fotky či videa protestujících, kteří vnikli do budovy Kapitolu, aby jim je předali. "FBI hledá důkazy, které pomohou při identifikaci jednotlivců, kteří rozdmýchávali násilí ve Washingtonu," uvedla ve svém prohlášení FBI.

07:45
Pochopme už konečně, že je potřeba brát Trumpa vážně, píše v komentáři redaktor HN Houska

Po šokujících scénách, kdy dav Trumpových příznivců na protest proti výsledků prezidentských voleb vtrhl do sídla Kongresu, přičemž umírali lidé, se musíme obávat toho, čeho všeho je ještě Trump schopen před tím, než bude muset 20. ledna z Bílého domu odejít, píše ve svém komentáři redaktor HN Ondřej Houska.

07:53
Zástupce poradce pro národní bezpečnost rezignuje kvůli Trumpově reakci na protesty

Trumpova reakce, kdy jasně neodsoudil protesty před Kapitolem a také násilné vtrhnutí, má být důvodem rezignace Matta Pottingera, který je zástupcem poradce pro národní bezpečnost Roberta O'Briena. S odvoláním na zdroj blízký Pottingerovi to uvedla CNN. Rezignaci podle informací CNN kvůli prezidentově jednání zvažuje více lidí z jeho štábu, včetně O'Briena.

08:13
Trump přišel o podporu republikánů a připravil Spojené státy o respekt a vliv ve světě

chvalování hlasů volitelů po prezidentských volbách, tedy potvrzení výsledků Kongresem, bývá nudný, ale nutný rituál americké demokracie. Bylo tomu tak až do středečního podvečera, kdy budovy amerického Kongresu na Kapitolu ve Washingtonu vzal útokem dav svolaný a nabuzený dosluhujícím prezidentem Donaldem Trumpem, píše hlavní analytik HN Martin Ehl.

08:32
Reportérka CNN natočila, jak vypadají kanceláře v Kapitolu po vpádu protestujících
08:51
Zastřelená žena z řad protestujících sloužila u americké armády

Ashli Babbitová, která byla postřelena při protestech před washingtonským Kapitolem a svým zraněním následně podlehla, byla podle dostupných informací obyvatelkou San Diega a podle serveru Independent sloužila u letectva americké armády. Totožnost ženy potvrdila její tchýně, jak uvedla na svém twitteru reportérka televize Fox 5 Lindsay Wattsová.

Babbitová byla postřelena poté, co se pokoušela spolu s dalšími protestujícími dostat do budovy Kapitolu. Střelbu mezi demonstrujícími policisté stále vyšetřují. Není totiž jasné, kdo v davu střílel.

09:04
Násilí na Kapitolu odsoudili šéfové amerických firem, vyzívají ke klidnému předání moci

Martin Ehl: Ke klidnému předání moci vyzvali americké politiky šéfové několika velkých amerických firem, píše agentura Bloomberg. Násilí na Kapitolu odsoudil šéf banky JPMorgan Chase Jamie Dimon s tím, že volení vůdci mají zodpovědnost za to situaci uklidnit, přijmout výsledky voleb a podpořit klidné předání moci. Podobně se vyjádřil i jeden z nejprominentnějších stoupenců Donalda Trumpa na Wall Streetu a šéf investiční firmy Blackstone Stephen Schwarzman. "Povstání, které dnes následovalo po projevu prezidenta, je hrozivé a uráží demokratické hodnoty, které jsou nám Američanům tak drahé," uvedl Schwarzman. Podobné prohlášení vydali i šéfové jiných investičních firem BlackRock Larry Fink, Goldman Sachs David Solomon nebo Bank of America Brian Moynihan.

09:21
Demonstranti demolovali novinářům jejich vybavení, ukazují záběry
09:25
Sněmovna odmítla námitku proti volitelským hlasům v Pensylvánii

Sněmovna reprezentantů odmítla námitku proti volitelským hlasům Pensylvánie. Pro návrh hlasovalo 138 jejích členů, proti jich bylo 282. Podle předsedkyně Pelosiové bude Kongres pokračovat v projednávání voleb.

09:41
Vítězství Bidena potvrdil Kongres

Kongres na svém společném jednání potvrdil výsledky listopadových prezidentských voleb, oznámil viceprezident Mike Pence. Joe Biden má po zamítnutí návrhu proti volitelským hlasům v Pensylvánii a Georgii na své straně 306 volitelů, ke zvolení je jich potřeba 270. Republikáni původně podávali i návrhy proti volitelským hlasům i ve státech Arizona, Nevada a Michigan, ale ty byly staženy ještě před jejich projednáním.

09:55
Trump se zavázal k řádnému předání moci Bidenovi

Poté, co byl Joe Biden oficiálně potvrzen jako vítěz voleb, uvedl Donald Trump, že k 20. lednu dojde k řádnému předání moci mezi jeho a Bidenovou administrativou. Trump také řekl, že s výsledky voleb stále nesouhlasí a že důkazy mluví v prospěch jeho tvrzení o zfalšovaných volbách. "Budeme stále pokračovat v boji za správné počítání hlasů," dodal rozhodně Trump.

10:35
Scény ze Spojených států ukázaly nebezpečí nenávistné rétoriky, řekla Čaputová

Scény z amerického Kapitolu, který dočasně obsadili příznivci prezidenta Donalda Trumpa, podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové ukázaly, jak nebezpečná je rétorika nenávisti. Znepokojení v souvislosti s děním ve Washingtonu vyjádřil i slovenský premiér Igor Matovič.

10:47
Po protestech rezignovala tisková mluvčí Trumpové

Mluvčí a tajemnice první dámy Melanie Trumpové Stephanie Grishamová rezignovala na svůj post po protestech u washingtonského kapitolu, informoval deník Washington Post. Grishamová pracovala na různých pozicích v rámci Bílého domu od roku 2015, mluvčí a tajemnicí první dámy se stala před devíti měsíci. Během nich nezorganizovala jediný tiskový briefing Trumpové a podle amerických médií první dáma během pandemie koronaviru téměř zmizela z veřejného prostoru.

10:57
Německý prezident odsoudil násilí ve Spojených státech

Německý prezident Steinmeier v mimořádném prohlášení odsoudil násilí v USA a prohlásil, že demokratické instituce jsou silnější než lži a štvaní. Tamní kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že ji dění v USA pobouřilo.

11:02
Je potřeba nést porážku statečně, komentoval Zeman násilnosti u Kapitolu

Porážku je třeba nést důstojně a nepokoušet se násilím zvrátit výsledek, komentoval prezident Zeman středeční násilné protesty v americkém Kongresu.

11:21
Podle víc než poloviny republikánských voličů může za násilnosti zčásti i Biden

 

11:52
Po obléhání Kapitolu jsou čtyři mrtví, ženu zastřelila policie

Tři ze čtyř lidí, kteří zemřeli během středečního obléhání sídla amerického Kongresu příznivci Donalda Trumpa, přišli o život kvůli náhlým zdravotním příhodám, jednu ženu smrtelně postřelili příslušníci pořádkových sil Kapitolu. Uvedl to dnes šéf washingtonské policie Robert Contee. Z 52 zatčených skončilo 26 lidí v celách kvůli neoprávněnému vniknutí do areálu Kapitolu, čtyři kvůli nepovolenému držení zbraní.

12:10
Novináři Politico popisují svoje zážitky z obléhaného Kapitolu

"Přišlo oznámení, že v budově není bezpečno. Pravděpodobně to přišlo od ochranky Kapitolu. Rozhodli jsme se zabarikádovat dveře pohovkami a židlemi. Zhasli jsme všude světla a schovali se za stoly," popisuje reportérka serveru Politico Marianne LeVine. Kromě ní bylo v té době v budově ještě několik jejích dalších kolegů. Ti popisují svoje zážitky, kdy nejčastěji zmiňují strach z protestujících, stavění barikád u dveří a rozdávání plynových masek kvůli šíření slzného plynu, kterým se policie snažila zastavit demonstranty.

12:28
Trump nese rozeštváváním společnosti nese odpovědnost za útoky, řekl německý ministr zahraničí

Prezident Donlad Trump rozeštváváním společnosti nese odpovědnost za útok na Kapitol, napsal německý ministr zahraničí Heiko Maas. Vyzval republikány, aby Trumpovi čelili.

14:03
Zaměstnanci zachraňovali volební lístky ze země před protestujícími

 

14:16
Čaputová vystupuje jako lídr, Babiš svůj moment prospal

 

14:35
Světová média si všímají změny na twitterovém profilu českého předsedy vlády. Babiš vyměnil Trumpem inspirovanou červenou kšiltovku "Silné Česko" za roušku s vlajkou
14:47
Bezpečnostní složky v Kapitolu nebyly na výtržníky připravené, píše The Wall Street Journal

Podle zdrojů WSJ americké federální úřady plánovaly tento týden řešit protesty jen s relativně malou, minimálně viditelnou přítomností. To mělo podle bezpečnostních orgánů zamezit vzplanutí násilností. Úředníci uvedli, že očekávali stejně jako v listopadu 2020 jen relativně malé potyčky mezi krajně pravicovými a krajně levýcovými frakcemi protestujících.

14:57
Investigativní server Bellingcat identifikoval jednoho z výtržníků jako dlouhodobého podporovatele konspirační teorie QAnon, který vystupuje pod přezdívkou Q Shaman

Dlouholetý promotér serie konspiračních teorií známých jako "QAnon" po proniknutí do budovy Kongresu obsadil řečnické pódium. "Ten den nebyl zdaleka jediným příznivcem QAnonu na scéně: další z nich vedl útok na budovu Kapitolu," píše server. 

15:08
Bývalý šéf Trumpova štábu Mick Mulvaney se po vlně rezignací vzdal svého místa v Bílém domě

Mulvaney řekl webu Business Insider, že poté, co Trumpovi příznivci vtrhli do Kapitolu, nemůže svou pozici nadále zastávat. Mulvaney byl v březnu nahrazen na pozici šéfa prezidentova štábu, ale v Trumpově administrativě zůstal jako zvláštní vyslanec v Severním Irsku.

15:15
Trump smazal tři problematické příspěvky, kvůli kterým mu sociální síť Twitter zablokovala účet. Americký prezident tak může získat zpět práva ke svému profilu

15:31
Příznivci Trumpa plánovali násilnosti na sociálních sítích týdny před schůzí obou komor Kongresu

Příznivci prezidenta Donalda Trumpa, kteří se ve středu vloupali do budovy amerického Kapitolu, výtržnosti plánovali celé týdny otevřeně jak na sociálních sítích, tak na pro-trumpovských fórech. S informací přišel americký server BuzzFeedNews. Na fórech jako TheDonald, specializované webové stránce vytvořené poté, co platforma Reddit zakázala stejnojmenný subreddit, nabádali příznivci prezidenta k násilnostem proti zákonodárcům, policii a novinářům, pokud Kongres uzná výsledky prezidentských voleb ve prospěch Joea Bidena. 

15:40
Andrej Babiš sundal trumpovskou čepici až pět minut po dvanácté

Chytrému napověz… zní první část českého úsloví. Poté co Donald Trump prohrál volby a začal bájit o podvodech, řada lidí na Twitteru vyzývala Andreje Babiše, aby na profilové fotografii ve vlastním zájmu sundal červenou trumpovskou čepici. Babiš odmítl, že prý není důvod. Takže muselo dojít na druhou část úsloví: … hloupého trkni, píše komentátor HN Petr Honzejk. 

15:42
Zatčených je více než 50. Policie situaci nezvládla

V době obléhání Kapitolu na místě zemřeli čtyři lidé, tři přišli o život kvůli údajným náhlým zdravotním příhodám, jednu ženu smrtelně postřelili příslušníci policie. Zatčených je více než 50. Bezpečnostní experti zásah kritizují, podle nich byla policie nepřipravená a akci nezvládla. Možné vyšetřování zásahu už ohlásili někteří kongresmani.

15:44
ČT: Babiš se od Trumpa distancoval. Za "Silným Českem" si však stojí

Babiš v rozhovoru pro Českou televizi připustil, že změna fotografie na platformě Twitter by se dala interpretovat jako distancování se od Trumpa. "Sundal jsem to i v tom kontextu, co se tam stalo. Ale Silné Česko platí, za tím si stojím," uvedl. Čepice se podle něj Trumpovým sloganem Make America Great Again pouze inspirovala. "Naše heslo bylo Silné Česko, to razím u nás doma," řekl. ČR má na to, aby se vrátila do pozice z doby první republiky, kdy byla průmyslovou velmocí, doplnil.

16:16
Podněcování k násilí na streamovacích platformách
16:27
FBI vyzývá veřejnost, aby pomohla identifikovat výtržníky z Kapitolu

Federální úřad pro vyšetřování žádá Američany, aby poskytli informace, fotografie a videonahrávky v souvislosti se včerejšími výtržnostmi ve Washingtonu. Někteří z účastníků nepokojů se podle CNN již vyšetřovatelům přihlásili nebo byli identifikováni zpravodajskými organizacemi.

16:39
Situaci v USA komentují i světoví autoritáři

Podle íránského prezidenta Hassana Rouhaniho odhalily události v Kapitolu křehkost západních demokracií. Ruští politici a diplomaté považují útok na Kapitol za důkaz amerického úpadku. K situaci se vyjádřil i indický premiér Narendra Modi. "Nelze dopustit, aby byl demokratický proces rozvrácen nezákonnými protesty," napsal Modi na sociální síť Twitter.

16:52
Mezi americkými republikány přibývá těch, kteří prosazují odvolání prezidenta Donalda Trumpa z úřadu, i když mu do konce mandátu zbývá 13 dní

Čtyři z republikánů se vyslovili pro aktivaci 25. ústavního dodatku, několik dalších navrhuje odvolání prostřednictvím trestního stíhání. Šokující středeční události vyvolaly otázky, zda by neměl být Trump označen za nezpůsobilého setrvat v úřadu, nebo být obviněn z trestného činu. Prezident může být úřadu zbaven buď aktivací 25. dodatku, nebo odvoláním z funkce takzvaným impeachmentem. V obou případech by jeho úřad převzal viceprezident Mike Pence.

Pro odvolání Trumpa se nejdříve vyslovilo několik demokratů, teď se k nim podle stanice CNN připojuje i část republikánů.

17:10
Aktivace národní gardy

Ministerstvo obrany dnes aktivovalo 6200 členů národní gardy v šesti státech na pomoc policii v Kapitolu v době inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena.

17:14
Republikánský kongresman Adam Kinzinger vyzval k aktivaci 25. dodatku americké ústavy, kterým může být Trump předčasně zbaven úřadu
17:20
Facebook zablokuje účet Donalda Trumpa minimálně do inaugurace zvoleného prezidenta USA Joea Bidena
17:43
Vůdce demokratů v americkém Senátu Chuck Schumer vyzval k uplatnění 25. dodatku ústavy

"To, co se včera stalo v americkém Kapitolu, bylo povstání proti USA, pobízené prezidentem Trumpem. Tento prezident by neměl zastávat úřad ani o jeden den déle," uvedl Schumer.

18:01
Shopify odstranil ze své platformy e-shopy přidružené k osobě Donalda Trumpa, včetně internetových obchodů shop.donaldjtrump.com a trumpstore.com

"Shopify netoleruje činy podněcující k násilí," uvedl mluvčí Shopify ve svém prohlášení pro server Business Insider. "Na základě nedávných událostí jsme zjistili, že kroky prezidenta Donalda Trumpa porušují zásady naší platformy, které zakazují propagaci nebo podporu organizací nebo osob, kteří omlouvají či tolerují násilí."

18:06
Policie po násilnostech v Kapitolu zatkla 68 lidí, oznámil velitel washingtonské policie

Obviněni jsou z nedovoleného vstupu a napadení policistů.

18:21
Žena, kterou smrtelně postřelila policie při středečních násilnostech v sídle amerického Kongresu, byla třicetipětiletá bývalá příslušnice letectva

Ashli Babbittovou, podporovatelku Donalda Trumpa, policie postřelila, když se se skupinou výtržníků pokoušela dostat přes zabarikádovaný vchod Kapitolu, který střežili ozbrojení příslušníci pořádkových jednotek. Žena se pokusila proniknout do budovy poté, co další příznivci Trumpa rozbili okna. O několik vteřin později byl slyšet výstřel a žena, která měla kolem pasu vlajku podporující Trumpa, se skácela na mramorovou podlahu.

Ženě ležící na podlaze podle jiných snímků poskytovali strážníci první pomoc. Zranění podlehla po převozu do nemocnice.

tag reuters com 2021 newsml RC253L93JHVP 175010981

18:32
Kongresmanka Ilham Omarová zveřejnila rezoluci potřebnou k zahájení procesu tzv. impeachmentu

19:16
Kongresmanka Karen Bassová požaduje vyšetřování v reakci na kritiku policie za "dvojí metr" v souvislosti se zákrokem proti výtržníkům

Bezpečnostní složky si vysloužily kritiku veřejnosti i politiků, kvůli mírnému zákroku proti výtržníkům, kteří se násilím dostali do Kapitolu ve středu odpoledne. Kritici policii vytýkají, že při letních protestech hnutí Black Lives Matter naopak postupovala proti protestujícím neúměrně tvrdě.

"Jsme nemocní a unavení z toho, že vidíme stejný typ dvojitého standardu," řekla podle CNN Bassová.

19:39
Trumpova ministryně dopravy rezignuje

Elaine Chao je první členkou Trumpova kabinetu ministrů, která rezignuje v reakci na středeční výtržnictví v Kapitolu, uvádí CNN.

Elaine Chao

 

19:55
Mluvčí Bílého domu Judd Deere vydal ke středečním událostem v Kapitolu prohlášení s kondolencí rodinám obětí

"Bílý dům truchlí nad včerejší ztrátou životů a projevuje soustrast rodinám a blízkým. Budeme se nadále modlit za brzké zotavení těch, kteří utrpěli zranění," uvedl Deere v prohlášení.

Trump, který stejné pocity veřejně nevyjádřil, je podle zdroje z Bílého domu stále v Oválné pracovně. Před vchodem k Západnímu křídlu Bílého domu, kde se prezident nachází, stojí příslušník námořní pěchoty.

Bílý dům

20:05
Zvolený americký prezident Joe Biden se vyjádřil ke středečním násilnostem ve Washingtonu

Joe Biden vyjádřil lítost nad oběťmi včerejších nepokojů v Kapitolu. Ve svém projevu nazval výtržníky "domácími teroristy" a řekl, že by je nikdo neměl označovat za protestující, jelikož včerejší události nepokládá za protest, ale za chaos. 

20:10
Biden označil útok na Kapitol za nejčernější den v dějinách USA

Končícího prezidenta Trumpa obvinil z podněcování k násilí a podrývání demokracie prostřednictvím svých výroků a zpochybňováním volebních výsledků.

20:12
Republikánský lídr amerického Senátu Mitch McConnell vyzval k přezkoumání zásahu policie

"Konečná vina včerejška padá na zločince, kteří rozbili dveře, pošlapali vlajku našeho národa, bojovali s bezpečnostími složkami a pokusili se rozvrátit naši demokracii, i s těmi, kdo je k činům podněcovali. Tento fakt však neomlouvá šokující selhání bezpečnostních složek Kapitolu," řekl McConnell.

McConnell

20:21
Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová požaduje, aby Mike Pence použil 25. dodatek k odvolání Donalda Trumpa z funkce

Kongres je podle ní, v případě nevyhovění její žádosti, připraven k zahájení procesu tzv. impeachmentu, tedy zbavení funkce prezidenta na základě ústavní žaloby. 

20:54
Na dvojí standard v zásahu policie upozornil i Biden. Nikdo mi nemůže říci, že kdyby to byli příznivci Black Lives Matter, nebylo by s nimi zacházeno velmi odlišně, řekl

S poukazem na pomalý zásah policie Biden řekl, že šlo o zjevné selhání ve srovnání s tím, jak policie zasahovala proti účastníkům protestů proti policejnímu násilí proti černochům. S černošskými demonstranty by se na Kapitolu podle něj jednalo jinak než s těmi, kdo přišli ve středu podpořit Trumpa.

20:59
Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová vyzvala k rezignaci šéfa bezpečnosti Kapitolu

Podle Pelosiové seržant Paul Irving výzvu přijal a rezignaci je připraven podat. Pomalý a mírný zásah strážníků kritizují media i další politici.

21:29
Účet Trumpovi zablokovala i streamovací platforma Twitch
21:51
Krize v USA je výsledek emocí a populismu. Evropa si musí dát pozor, aby nedopadla stejně, varuje Petříček

Trump výsledky prezidentských voleb neustále zpochybňuje, což kritizuje mnoho světových politiků. Přidal se k nim i český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Podle šéfa české diplomacie Trump krizi ve Washingtonu týdny přiživoval emotivními výroky a populismem.

21:57
Úřadující ministr obrany Chris Miller odsoudil středeční násilí až dnes

"Včerejší násilnosti v Kapitolu jsou trestuhodné a odporují zásadám ústavy Spojených států. Naše republika mohla být včera narušena, ale kongresmani ve svém odhodlání dokončit práci nezakolísali," řekl Miller. Dodal, že Pentagon zajistí poklidné předání moci Bidenovi.

22:08
Norský poslanec si už nemyslí, že si Trump zaslouží Nobelovu cenu

Norský poslanec Christian Tybring-Gjedde, který patří k populistické a protiimigrační Pokrokové straně a loni na podzim navrhl Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mír, si už nemyslí, že by si americký prezident ocenění zasloužil. Řekl to dnes zpravodajské stanici TV2 Nyhetskanalen. Trumpovy zásluhy o mír na Blízkém východě jsou podle Tybringa-Gjeddeho sice velké, jeho chování po listopadové volební porážce ale úspěchy zastínilo.

22:43
Kdyby vnikli do Kapitolu černoši, zatočila by s nimi policie velmi rychle, míní Lukeš

Policie byla skandálně nepřipravená, ale nebylo to jen tak, byla tam určitá sympatie s demonstranty, říká profesor historie z univerzity v Bostonu Igor Lukeš. 

 

06:35
Středeční násilí v americkém Kapitolu má pátou oběť

Zraněním způsobeným během útoku příznivců prezidenta Donalda Trumpa na Kongres podlehl policista ze sboru chránící areál. Na svém Twitteru jeho smrt potvrdil kongresman Dean Phillips, v oficiálním prohlášení i policie.

06:45
Trump odsoudil vpád do Kapitolu

Ve svém projevu na Twitteru uvedl, že se chce soustředit na hladké předání moci.

07:09
Rezignace šéfů bezpečnostních složek Kapitolu

Šéf bezpečnosti amerického Senátu Michael Stenger rezignoval na svou funkci kvůli středečnímu vpádu příznivců prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kapitolu. Podle amerických médií odstoupí i velitel policejního sboru chránícího Kapitol Steven Sund. 

07:29
Po útoku na Kapitol rezignovala americká ministryně školství

Již druhá členka vlády prezidenta Trumpa rezignovala na svůj post. Po čtvrteční rezignaci ministryně dopravy Elaine Chaové rezignovala i ministryně školství Betsy DeVosová.

08:05
Pompeo a Mnuchin diskutovali o 25. dodatku Ústavy

Ministr obrany Pompeo a ministr financí Mnuchin podle informací CNBC diskutovali o možném předčasném odvolání prezidenta Donalda Trumpa pomocí 25. dodatku Ústavy.

08:20
Kapitol odmítl nabízenou pomoc od Pentagonu a FBI

Tři dny před vpádem demonstrantů do Senátu nabízel Pentagon ochrance washingtonského Kapitolu pomoc Národní gardy, neúspěšně. Při středečních nepokojích odmítla ochranka pomoc i od agentů FBI, píše agentura AP.

08:56
Donald Trump totálně nezvládl odchod z funkce

"Ta guerilla, která se dobývala do Kapitolu a nakonec se dostala dovnitř, je jen malá skupinka, která neříká vůbec nic o tom, kdo je normální, průměrný Trumpův volič," říká Alexandr Vondra v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

09:29
Netradiční komentář tří členů redakce HN k dění v Americe
10:08
Byl to útok lůzy zfanatizované Trumpem, Biden povede rozpolcenou zemi, říká bývalý velvyslanec v USA Kolář

Byl to teroristický útok na symbol demokracie a je alarmující, že ho tolik lidí pokládá za legitimní projev občanské zloby, říká bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář.

 

11:19
Krize v USA je výsledek emocí a populismu

Podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka Trump krizi ve Washingtonu týdny přiživoval emotivními výroky a populismem. "Nová administrativa bude muset velmi intenzivně jednat se zástupci republikánů v obou komorách Kongresu. Bude potřebovat obnovit důvěru mezi guvernéry jednotlivých států a Washingtonem," říká Petříček v rozhovoru pro HN.

Congress continues Electoral College vote after pro-Trump mob forced lockdown (LIVE) | USA TODAY