Druhé kolo senátních voleb v americkém státě Georgia je nebývale těsné. Po sečtení téměř všech hlasů sahají demokraté po obou mandátech. Poté co bylo ohlášeno vítězství jejich kandidáta Raphaela Warnocka se vítěze prohlásil i druhý demokratický uchazeč Jon Ossof. Konečný výsledek by mohl být podle úřadů znám kolem poledne místního času (18:00 SEČ).

Výsledky voleb jsou pro Ameriku velmi důležité, určí, která ze dvou stran bude ovládat Senát, a tedy jak efektivně bude moci zvolený prezident Joe Biden prosazovat své legislativní plány, píše BBC. Momentálně jej ovládají republikáni. Aby demokraté měli v Senátu většinu, museli by v Georgii zvítězit oba jejich kandidáti. Druhé kolo voleb v Georgii se odehrává proto, že v prvním kole nedokázal ani jeden z kandidátů dosáhnout 50 procent, které jsou v tomto státě ke zvolení potřeba. 

Ve druhém kole senátních volbách v americkém státě Georgia zvítězil podle projekcí společnosti Edison Research Warnock, který porazil obhajující republikánskou senátorku Kelly Loefflerovu. Ve druhém souboji má podle televize CNN demokratický kandidát Ossoff náskok pouhých 9527 hlasů před republikánem Davidem Perduem.

"Je to velmi těsné," řekl CNN státní tajemník Brad Raffensperger, který je v Georgii nejvyšším dohlížitelem nad konáním voleb. "Doufejme, že do poledne (18:00 SEČ) budeme mít lepší představu o tom, kde se nacházíme." Během (místní) noci bude sčítání dočasně přerušeno, dodal.

V případě, že vyhraje i Ossoff by měli demokraté i republikáni ve 100členném legislativním orgánu po 50 svých zástupcích. Při vyrovnaném poměru hlasů má v Senátu rozhodující slovo jeho předseda, kterým je v americkém systému viceprezident. A tato funkce bude od 20. ledna stejně jako ta prezidentská v rukách Demokratické strany.

Zatím 49. senátorský mandát podle všeho zajistil demokratům 51letý baptistický farář Warnock, který se stává prvním černošským senátorem zvoleným v Georgii. Americká média oznámila jeho vítězství nad republikánskou senátorkou Kelly Loefflerovu v momentě, kdy bylo sečteno přes 95 procent očekávaného počtu hlasů, přičemž Warnock vedl skoro o dva procentní body.

Loefflerová, která během kampaně Warnocka označovala za radikála a marxistu, zatím porážku neuznala. "Tyhle volby vyhrajeme," uvedl její štáb těsně před tím, co ji agentura AP a další média označila za poraženého kandidáta.

Futures na americké akcie v reakci na volby klesají, Nasdaq odepisuje více než jedno procento. Trh se chystá na vládu demokratů.