Na konci listopadu 2018 zveřejnil čínský vládní list Lidový deník seznam stovky prominentů, kteří se v uplynulých 40 letech, tedy od nástupu komunistického reformátora Teng Siao-pchinga, nejvíce zasadili o modernizaci nejlidnatější země světa. Že se v žebříčku objevil Jack Ma, zakladatel digitálního tržiště Alibaba a nejbohatší člověk Číny, překvapilo málokoho. Hodně pozornosti však vzbudila drobná poznámka uvedená u jeho jména: člen komunistické strany.
O jeho příslušnosti k elitnímu klubu držitelů rudé knížky – Čína má sice 1,4 miliardy obyvatel, ve straně jich je ale jen zlomek, pouze kolem šesti procent – se do té doby nevědělo, naopak byl známý jeho rezervovaný postoj k autoritám a úřadům. Proč cenzoři v Pekingu takovou informaci uvolnili? Nejspíš šlo o varování, spekulovalo se už před dvěma lety.
Šestapadesátiletý rodák z turisty oblíbeného města Chang-čou si ho ale vzal k srdci jen částečně. Na nějakou dobu se odmlčel, předloni se vzdal postu generálního ředitele Alibaby. Jenže loni v říjnu jako by to mlčení už nemohl vydržet a opět se – kriticky – rozpovídal, načež přišlo varování druhé a podstatně silnější. Poslední dva měsíce se Ma Yun, jak zní miliardářovo čínské jméno, neukázal na veřejnosti, nevyšel s ním žádný rozhovor, nikdo ho neviděl. Dokonce narychlo zmizel i ze soutěžního pořadu pro mladé podnikatele v Africe, který sám inicioval a mezi jehož porotci figuroval.
- První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Nově všechny články v audioverzi