Na konci listopadu 2018 zveřejnil čínský vládní list Lidový deník seznam stovky prominentů, kteří se v uplynulých 40 letech, tedy od nástupu komunistického reformátora Teng Siao-pchinga, nejvíce zasadili o modernizaci nejlidnatější země světa. Že se v žebříčku objevil Jack Ma, zakladatel digitálního tržiště Alibaba a nejbohatší člověk Číny, překvapilo málokoho. Hodně pozornosti však vzbudila drobná poznámka uvedená u jeho jména: člen komunistické strany.

O jeho příslušnosti k elitnímu klubu držitelů rudé knížky – Čína má sice 1,4 miliardy obyvatel, ve straně jich je ale jen zlomek, pouze kolem šesti procent – se do té doby nevědělo, naopak byl známý jeho rezervovaný postoj k autoritám a úřadům. Proč cenzoři v Pekingu takovou informaci uvolnili? Nejspíš šlo o varování, spekulovalo se už před dvěma lety.

Šestapadesátiletý rodák z turisty oblíbeného města Chang-čou si ho ale vzal k srdci jen částečně. Na nějakou dobu se odmlčel, předloni se vzdal postu generálního ředitele Alibaby. Jenže loni v říjnu jako by to mlčení už nemohl vydržet a opět se – kriticky – rozpovídal, načež přišlo varování druhé a podstatně silnější. Poslední dva měsíce se Ma Yun, jak zní miliardářovo čínské jméno, neukázal na veřejnosti, nevyšel s ním žádný rozhovor, nikdo ho neviděl. Dokonce narychlo zmizel i ze soutěžního pořadu pro mladé podnikatele v Africe, který sám inicioval a mezi jehož porotci figuroval.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.