Evropská unie a Británie se ve čtvrtek dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období po brexitu. Oznámil to úřad britského premiéra Borise Johnsona. "Dohoda je hotová," uvedl.

"Vše, co bylo Britům slíbeno během referenda v roce 2016 a v loňských parlamentních volbách, je touto dohodou splněno," uvedl úřad premiéra. "Převzali jsme zpět kontrolu nad svými penězi, hranicemi, zákony, obchodem a vodami, ve kterých lovíme ryby," dodal.

Jedním z výsledků dohody je ukončení britské účasti v programu Erasmus. "Britská vláda se rozhodla neúčastnit ve výměnném programu Erasmus," řekl Michel Barnier, který dohodu za Evropskou unii vyjednával.

Dohoda Evropské unie s Británií je dobrá, spravedlivá a vyvážená a vyplatilo se za ni bojovat. Na tiskové konferenci to řekla předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. EU podle ní teď může nechat brexit za sebou, Británie pro ni bude ale nadále partnerem a spojencem.

Leyenová: Dohoda je spravedlivá

"Byla to dlouhá a křivolaká cesta. Dosáhli jsme ale dobré dohody. Je to spravedlivá, je to vyvážená dohoda," uvedla von der Leyenová. Uzavření dohody o budoucích vztazích podle ní bylo správné a zodpovědné z obou stran.

Dohoda, kterou se ve čtvrtek podařilo dojednat, podle šéfky Evropské komise nechrání jen zájmy EU, ale i zájmy Británie. "Bude solidním základem pro nový začátek s dlouholetým přítelem," dodala.

Evropská unie podle von der Leyenová ukázala v jednáních jednotu a sílu. "Můžeme konečně nechat brexit za sebou a Evropa se může dál posouvat kupředu," zdůraznila. Dohoda podle šéfky EK obsahuje zásadní opatření pro případ, že se jí některá ze stran nebude řídit.

Hlavní vyjednavač Evropské unie Michel Barnier označil čtvrtek za den úlevy, který je ale poskvrněn i smutkem nad odchodem Británie z EU. Nyní se podle něj musí k dohodě vyjádřit jednotlivé členské země a také Evropský parlament.

Za historickou označila dohodu ve čtvrtek německá kancléřka Angela Merkelová. Výsledek jednání přivítal rovněž irský premiér Micheál Martin či předseda italské vlády Giuseppe Conte. Španělský premiér Pedro Sánchez uvedl, že s Británií dál povede dialog o Gibraltaru.

"Touto dohodou vytváříme základy pro novou kapitolu v našich vztazích," uvedla Merkelová. "Británie bude i mimo Evropskou unii nadále důležitým partnerem Německa a Evropské unie," dodala.

Kancléřka slíbila, že Německo urychleně dohodu prostuduje. Vláda by o ní mohla jednat už v pondělí 28. prosince. "Věřím, že máme před sebou dobrý výsledek," dodala.

Úlevu nad výsledkem jednání vyjádřil i německý ministr zahraničí Heiko Maas. "Byl to vyjednávací maraton, ale ve světovém rekordu a s dlouhým závěrečným sprintem," uvedl. Podle něj se dlouhé vyjednávání vyplatilo. Německo, které nyní předsedá Radě EU, udělá podle Maase vše pro to, aby mohla dohoda začít provizorně platit už 1. ledna 2021.

Irský premiér Micheál Martin uvedl, že dohoda EU s Británií chrání irské zájmy. Je podle něj "dobrým kompromisem a vyváženým výsledkem".

Za dobrou zprávu označil výsledek jednání také italský premiér Giuseppe Conte. Británie podle něj zůstane klíčovým partnerem a spojencem EU a stejně tak Itálie. Španělský premiér Pedro Sánchez dohodu rovněž přivítal. "Španělsko a Spojené království budou pokračovat v dialogu, aby dosáhly dohody o Gibraltaru," dodal.

Podle belgického premiéra Alexandera De Crooa je vyjednaná dohoda základem pro silné partnerství EU a Spojeného království a poskytuje klíčové záruky pro "spravedlivou soutěž pro naše firmy". Nizozemský premiér Mark Rutte označil uzavření dohody za "skvělou zprávu".

S vyjednanou dohodou teď musí na straně EU souhlasit všech 27 členských států, ale také Evropský parlament. Podle něj přitom byla nejzazším termínem pro schválení do konce roku minulá neděle. Dohodu je ale možné aplikovat i provizorně.

Johnson: Dohoda je dobrá pro celou Evropu

Dohoda je dobrá pro celou Evropu, řekl ve čtvrtek britský premiér Boris Johnson. Unie bude spojencem Británie a za dveřmi bude mít prosperující zemi, řekl ve čtvrtek premiér novinářům po zprávě o dosažení dohody. Uvedl také, že dohoda v Británii ochrání pracovní místa a že Británie má opět pod kontrolou svůj osud, své zákony i své vody. Britský parlament by o dohodě měl hlasovat 30. prosince.

Johnson ocenil práci vyjednávačů obou stran i šéfky Evropské komise (EK) Ursuly von der Leyenové. Dohoda podle něj také přináší jistotu podnikatelům v celé zemi. Na Twitteru před tiskovou konferencí Johnson zveřejnil fotografii, na níž má ruce zdvižené nad hlavou a zvednuté palce ve vítězném gestu.

"Máme zpět kontrolu nad svými zákony a naším osudem," uvedl britský premiér. "Soudní dvůr EU pro nás už nebude hrát roli," dodal. "Znamená to, že od 1. ledna 2021 budeme mít plnou politickou a ekonomickou nezávislost," řekl Johnson. Poprvé od roku 1973 bude mít Británie také plnou kontrolu nad svými vodami, dodal premiér s odkazem na rok, kdy Británie vstoupila do Evropských společenství, předchůdce dnešní Evropské unie.

Británie bude nyní dynamická a prosperující země, což pro EU není špatné, řekl Johnson. Z hospodářské soutěže budou profitovat obě strany a EU bude spojenec i přítel Británie, řekl Johnson.

Předseda vlády také uvedl, že na něj mnozí tlačili, aby dohodl prodloužení přechodného období. On to ale odmítl, protože už chtěl ukončit nejistotu, jak řekl.

Dosažení dohody vítá rovněž irský premiér Micheál Martin, podle něhož je dohoda nejméně špatnou variantou brexitu. Dodal, že doufá v budování dobrých vztahů s Británii. Nadšení ale nesdílí skotská premiérka Nicola Sturgeonová.

"Žádná dohoda nevyrovná to, co nám brexit vzal. Je čas na referendum o naší vlastní nezávislosti, jako evropského národa," napsala ve čtvrtek Sturgeonová na Twitteru. "Je třeba si uvědomit, že brexit se odehrál proti vůli Skotska," připomněla výsledky referenda o vystoupení Británie z EU z roku 2016. Voliči ve Skotsku v něm byli výrazně proti a 62 procent z nich podpořilo setrvání Spojeného království v unii.

Petříček: Dohoda znamená konec nejistoty

Dohoda mezi EU a Velkou Británií o podobě budoucích vztahů po konci přechodného období po brexitu znamená podle šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD) konec nejistoty. Ministr věří, že se jedná o dobrou zprávu, podle něj je ale potřeba nyní pročíst 2000 stran textu. Uvedl to na Twitteru. Dohodu uvítala i česká eurokomisařka Věra Jourová.

Uzavření dohody, kterou ještě musí schválit Evropský i britský parlament, ve čtvrtek oznámili britský premiér Boris Johnson a předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová.

"'Štědrovečerní dohoda' mezi EU a Británií znamená konec nejistoty. Čeká nás dva tisíce stran čtení a analýz, věřím ale, že to je dobrá zpráva," uvedl Petříček. Podle něj od 1. ledna nastanou velké změny, ale jsou pro ně jasně daná pravidla. Ministra mrzí, že skončí program Erasmus pro studium na vysokých školách v Británii.

Díky dohodě budou mít podle eurokomisařky Jourové občané i firmy potřebnou jistotu a stabilitu. "Britové rozhodli o odchodu z EU, což je pro nás všechny svým způsobem prohrou. Dohoda ale znamená snížení negativních dopadů a otevření budoucí spolupráce mezi Velkou Británií a EU," napsala na Twitteru.

Za důležitou pro firmy i občany označil dohodu na Twitteru také europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Občanům podle něj zaručuje většinu práv a možností žít, pracovat a studovat ve Velké Británii jako před brexitem.

Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy se jedná o jeden z nejrozsáhlejších právních textů v evropské historii, který reguluje všechny možné oblasti včetně rybolovu. Na Twitteru napsal, že je jen velmi málo času na důkladné prozkoumání textu.

Babiš: Uzavření dohody mezi EU a Británií je výbornou zprávou

Uzavření dohody mezi Evropskou unií a Británií o uspořádání vztahů po konci brexitového přechodného období je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) výbornou zprávou pro všechny obchodníky a lidi. Je velká šance, že od ledna příštího roku nenastanou účinky brexitu bez dohody se všemi cly a tarify podle režimu Světové obchodní organizace, řekl v pátek ministerský předseda.

"Je ovšem potřeba zdůraznit, že dohodu, kterou dojednal (vyjednavač EU) Michel Barnier, teď musí velmi rychle prostudovat a odsouhlasit všechny členské státy. Pevně věřím, že se to podaří a dohoda začne platit 1. ledna 2021. My pro to uděláme všechno," uvedl Babiš.

Na sociálních sítích premiér poznamenal, že po několika letech je brexitový proces skoro dokončený. Pro EU a Spojené království je to historický okamžik, dodal.