V Británii se rychle rozšiřuje nová mutace koronaviru SARS-CoV-2 a je výrazně nakažlivější než původní varianta, která v současnosti globálně dominuje. Světové vlády včetně té české už zastavují lety z Velké Británie, premiér Boris Johnson ohlásil zavedení nového, čtvrtého stupně opatření k dosavadnímu třístupňovému systému a lidé v Londýně a okolí se nebudou smět navštěvovat ani o Vánocích. Dramatických zpráv je k dispozici mnoho, co ale skutečně o této nové variantě koronaviru víme a je namístě se jí obávat?

O kolik rychleji se šíří?

Nejpřesnější odpovědí je, že zatím nevíme přesně. Britský premiér Boris Johnson při tiskové konferenci uvedl, že nový kmen pojmenovaný N501Y je podle prvních dat o 70 procent nakažlivější než ten aktuálně nejrozšířenější. Tým britských vládních odborníků Nervtag uvádí, že by mohl způsobit nárůst reprodukčního čísla R o 0,4 i více.

Upozorňují ale, že nemají dostatečná data na to, aby se dalo říct, proč tomu tak je. Jisté je, že na jihu Anglie došlo k prudkému nárůstu nových případů i přes relativně přísná omezení a časově nárůst odpovídá rozšíření nové mutace, která způsobuje většinu nových případů už i v Londýně. 

Bude proti N501Y fungovat očkování?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.