Víte, jak se pomocí novinového papíru dostat na Měsíc? Stačí jej dvaačtyřicetkrát přehnout a vyšplhat po něm. Novinový papír bude mít po tolika přehybech přes tři sta tisíc kilometrů na šířku. Může to s tou šířkou znít jako vtip, ve skutečnosti jde jen o demonstraci důsledků exponenciálního růstu. S těžkostí jej uchopit se letos díky koronaviru seznámil každý na vlastní kůži.

Je neintuitivní a je to s ním jako s ohněm. Když jej lidé podcení, potrestá je. Umí ale i překvapit a otevřít dveře hřejivé budoucnosti. Exponenciální růst zajišťuje, že technologický vývoj neustále zrychluje, a co se může dnes zdát jako nedosažitelná věc, může být za pár let realitou.

Z detekování gravitačních vln se už stává pomalu rutina, umělá inteligence pronikla snad do všech vědních oborů, kvantové počítače dosáhly nadřazenosti. Budoucnost jaderné fúze už je zase o něco blíž. Příští rok začne mise, která vrátí lidstvo na Měsíc. Tentokrát už natrvalo.

Jako každý rok vám Hospodářské noviny předkládají průvodce vědeckými úspěchy uplynulého roku a jejich významem pro budoucnost. Nenechme pandemii zastínit vše pozitivní, co se letos ve vědě odehrálo, a podívejme se, co vše pozitivně změní naše životy. Vydejme se zpátky do budoucnosti.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se