Žádné další obchody s Čínou, oznámila mluvčí Švédské vesmírné korporace Anni Boleniusová. Společnost Číně dlouhodobě asistovala s řízením satelitů a přenosem satelitních dat. Důvodem rozhodnutí z konce září má být podle slov Boleniusové "změna geopolitické situace".

Vztahy mezi Švédskem a Čínou se za poslední léta rapidně zhoršují, podle nejnovějšího průzkumu Pew Research Center má 85 procent Švédů na Čínu negativní názor, což je druhá nejvyšší hodnota na světě, hned po Japonsku.

Zásadním momentem v čínsko-švédských vztazích byla aféra v Číně narozeného švédského spisovatele Guie Minhaie, který publikoval knihy kritické k Číně.

V roce 2015 zmizel na dovolené v Thajsku, aby se o několik měsíců později objevil zatčený v čínské státní televizi s přiznáním o údajném zločinu. Švédové jsou také kritičtí k zákonu o národní bezpečnosti v Hongkongu a čínské roli v pandemii koronaviru.

Jak Švédsko, tak i Čína se také významně angažují v rozvojové pomoci v Africe a Asii. Jejich přístup je ale velmi odlišný, což vytváří další rozepře. Zatímco Švédsko zaměřuje svou pomoc především na vzdělání, udržitelné zemědělství a projekty pro řešení klimatické změny, Čína velkou část prostředků poskytuje v podobě půjček. Zaměřuje se mimo jiné na vesmírné projekty, jako jsou například satelity, po kterých řada chudších zemí v Africe a Asii prahne. Kvůli štědrým čínským půjčkám na takové projekty se ale země často dostávají do platebních problémů a stávají se na Číně závislými.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.