Žádné další obchody s Čínou, oznámila mluvčí Švédské vesmírné korporace Anni Boleniusová. Společnost Číně dlouhodobě asistovala s řízením satelitů a přenosem satelitních dat. Důvodem rozhodnutí z konce září má být podle slov Boleniusové "změna geopolitické situace".
Vztahy mezi Švédskem a Čínou se za poslední léta rapidně zhoršují, podle nejnovějšího průzkumu Pew Research Center má 85 procent Švédů na Čínu negativní názor, což je druhá nejvyšší hodnota na světě, hned po Japonsku.
Zásadním momentem v čínsko-švédských vztazích byla aféra v Číně narozeného švédského spisovatele Guie Minhaie, který publikoval knihy kritické k Číně.
V roce 2015 zmizel na dovolené v Thajsku, aby se o několik měsíců později objevil zatčený v čínské státní televizi s přiznáním o údajném zločinu. Švédové jsou také kritičtí k zákonu o národní bezpečnosti v Hongkongu a čínské roli v pandemii koronaviru.
Jak Švédsko, tak i Čína se také významně angažují v rozvojové pomoci v Africe a Asii. Jejich přístup je ale velmi odlišný, což vytváří další rozepře. Zatímco Švédsko zaměřuje svou pomoc především na vzdělání, udržitelné zemědělství a projekty pro řešení klimatické změny, Čína velkou část prostředků poskytuje v podobě půjček. Zaměřuje se mimo jiné na vesmírné projekty, jako jsou například satelity, po kterých řada chudších zemí v Africe a Asii prahne. Kvůli štědrým čínským půjčkám na takové projekty se ale země často dostávají do platebních problémů a stávají se na Číně závislými.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.