Robot sestavený z kostek lega se nemotorně pohybuje v krabici. Každou chvíli narazí do stěny, chvilku do ní svou přední částí se senzorem strká. Když zjistí, že to dál nepůjde, otočí se a zkouší to jinudy. Chová se jako robotický vysavač, který se prohání sám po podlaze a změní směr, když narazí na překážku. Na rozdíl od vysavače ale robota neřídí žádný program. Ve skutečnosti je v něm nahrána digitální kopie mozku živého tvora - háďátka obecného.

V lidech tato podívaná, vytvořená vědci v rámci projektu Openworm, budí obvykle zprvu pocit úžasu, pak ale přijde mrazení v zátylku. Uvědomí si, že jednou by v nějakém robotovi mohli být zavřeni oni, a nevědí, jestli je to děsivé, nebo nadějeplné, když to zároveň slibuje nesmrtelnost.

Tyto pocity budou jedním z důvodů, proč jdou filmy, hry nebo knihy s tematikou digitalizace lidské mysli na dračku. Nejnověji to ve čtvrtek předvedla dlouho očekávaná hra Cyberpunk 2077, v den vydání ji hrál zároveň více než milion lidí, to je absolutní rekord. Hra je zasazená do budoucnosti, kde je možné svou mysl digitalizovat. Letos měl také premiéru seriál Upload od Amazonu a sklidil velký úspěch, hlavní hrdina se nechal nahrát do virtuálního prostředí a stal se de facto nesmrtelným. Reálná věda na rozdíl od sci-fi musí ale začínat malými krůčky a tím prvním je potřeba nejdříve dokonale pochopit fungování nervové soustavy primitivních organismů, kam háďátko patří.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.