Prototyp rakety Starship společnosti SpaceX při přistání na závěr cvičného letu explodoval a roztrhl se. Ve čtvrtek o tom informovaly agentury. Společnost SpaceX podnikatele Elona Muska přitom plánuje, že loď už za šest let dopraví lidskou posádku na Mars.

Ocelová raketa Starship v délce 50 metrů a o průměru devíti metrů odstartovala z texaského kosmodromu Boca Chica, její let trval něco přes šest a půl minuty a neprovázely ho žádné mimořádné události.

Mířila do výšky 12,5 kilometru, což je skoro stokrát více než při předchozích pokusech s menšími základními prototypy. Kam se raketa skutečně dostala, SpaceX zatím neupřesnila. Nicméně tři motory Raptor pracovaly, jak měly a postupně se při stoupání také vypínaly, jak měly. Starship se pak plánovaně sklonila a horizontálně sestupovala k zemi, než se opět zvedla před vertikálním dosednutím, jak je obvyklé při návratu prvních stupňů nosných raket společnosti Falcon 9.

Agentura AP uvádí, že Elon Musk se snažil mírnit očekávání provázející tento cvičný test, šance na úspěch odhadoval na jednu ku třem. "Marse, už jdeme," napsal ve čtvrtek navzdory nevydařenému závěru letu. Podle něj byl důvodem neúspěchu nízký tlak v nádrži s palivem, který způsobil větší rychlost při přistávání. Agentura Reuters uvádí, že miliardář přesto označil test za úspěšný, protože díky němu SpaceX získala veškerá potřebná data.

O den dříve start lodi zablokovaly automatické systémy motoru, když na odpočítávacím zařízení zbývalo pouze 1,3 vteřiny.

Celá raketa Starship - když se k ní připojí i pomocný motor - má být dlouhá 120 metrů. Jedná se zároveň o první prostředek, který lidstvo vynese do vesmíru a který zároveň bude možné použít vícekrát. Musk se tak snaží zajistit lidem dostupnější vesmírné cestování.

Podle BBC Musk v červnu letošního roku uvedl, že Starship je jeho naprostou prioritou. Raketa by měla být schopná vynést na oběžnou dráhu Země přes 100 tun materiálu, a to včetně satelitů, lidí nebo materiálu potřebného k výstavbě základen na Marsu či Měsíci. Muskova SpaceX se již domluvila s NASA, že v příštích několika letech prozkoumá možnost přistání rakety Starship na povrchu Měsíce.