Jeden z nejlepších fotbalistů historie Diego Maradona zemřel. Zprávu argentinských médií potvrdil jeho mluvčí. Mistr světa z roku 1986 ve středu utrpěl srdeční zástavu. Bývalému reprezentantovi a trenérovi Argentiny bylo 60 let a podle informací deníku Clarin umřel ve svém domě v argentinském městě Tigre.

"Maradona byl a navždy bude hrdinou našeho fotbalu. Symbolem, jenž dokázal přenést barvy argentinské vlajky do každého koutu planety. Diego díky svému nepopsatelnému a nepřekonatelnému talentu definoval jednu éru. Fotbalová planeta si tě bude pamatovat navždy," uvedli v prohlášení s titulkem "Sbohem, Diego" představitelé Argentinské fotbalové federace.

Maradona v posledních týdnech bojoval s vážnými zdravotními problémy. Začátkem listopadu se musel podrobit náhlé operaci kvůli krvácení do mozku a po propuštění z nemocnice před dvěma týdny měl nastoupit odvykací kúru kvůli dlouhodobé závislosti na alkoholu.

Maradona zemřel shodou okolností přesně na den 15 let po jiném talentovaném, ale problémovém fotbalistovi Georgi Bestovi a přesně čtyři roky po svém politickém idolovi Fidelu Castrovi. Portrét bývalého kubánského lídra měl Maradona vytetován na levém lýtku.

Po zprávě o Maradonově úmrtí začaly do ulic Buenos Aires proudit lidé, aby jednu z nejslavnějších postav argentinské historie uctili. Lidé si legendu připomínali i ve městě La Plata, kde až do své hospitalizace trénoval místní prvoligový tým Gimnasia y Esgrima.

K Maradonově smrti se vyjádřili i dva fotbalisté, kteří jsou považováni za nejlepší na světě. "Hodně smutný den pro všechny Argentince a fotbal. Opustil nás, ale není pryč, protože Diego je věčný. Zůstanou mi všechny krásné momenty, které jsem s ním prožil. Rád bych poslal kondolence jeho rodině a přátelům," napsal na sociální sítě fotbalista Barcelony Lionel Messi, kterého v reprezentaci Maradona trénoval. "Dnes jsem řekl sbohem příteli a svět řekl sbohem nesmrtelnému géniovi. Jeden z nejlepších hráčů všech dob, bezkonkurenční kouzelník. Odešel příliš brzy, ale zanechal po sobě nekonečný odkaz a díru, která nebude nikdy zaplněna. Odpočívej v pokoji. Nikdy na tebe nezapomeneme," napsal zase portugalský útočník Juventusu Christiano Ronaldo.

Míčový kouzelník Maradona, jenž je považován za nejlepšího fotbalistu historie spolu s Brazilcem Pelém, měl vážné zdravotní potíže opakovaně kvůli svému životnímu stylu. Legendární ofenzivní hráč byl závislý na drogách, bojoval s nadváhou a srdečními problémy, kvůli nimž byl často hospitalizován. "Pokud je Pelé Beethoven, tak já jsem Ron Wood, Keith Richards a Bono fotbalu. Protože já jsem ta vášnivá stránka fotbalu," řekl Maradona na adresu brazilské hvězdy.

Na fotbalovém hřišti proslul argentinský záložník Diego Maradona geniálními kousky, mimo to na sebe strhával pozornost četnými skandály. Kariéru mistra světa z roku 1986 notně poznamenala závislost na kokainu, kvůli níž byl opakovaně potrestán zákazem činnosti. Po jejím skončení se jeden z nejlepších fotbalistů všech dob vydal na nepříliš úspěšnou trenérskou dráhu.

"Kdo ho viděl hrát, musel ho milovat. Kdo ho viděl žít, musel nad ním plakat," řekl trefně na adresu svého konkurenta v boji o pomyslný titul fotbalového krále Pelé. V anketě FIFA o nejlepšího hráče století v roce 2000 zvítězil v hlasování fanoušků Argentinec, zatímco odborníci dali přednost Brazilci. "Určitě si jednoho dne zakopeme spolu v nebi," uvedl Pelé v reakci na Maradonovo úmrtí.

"Božský Diego" předváděl s míčem neskutečné kousky, vymýšlel báječné přihrávky a střílel krásné góly. Ten ze čtvrtfinále MS 1986 proti Anglii, při němž podsaditý fotbalista malého vzrůstu během šedesátimetrového sóla obešel šest hráčů soupeře, si dokonce vysloužil přídomek gól století. Ve stejném zápase ukázal Maradona i svou druhou tvář, když první branku dal rukou a dlouho to odmítal přiznat s tím, že to byla ruka boží. "Ten gól dala trochu Diegova hlava a trochu boží ruka," řekl.

Nejslavnější chvíle prožil Maradona v reprezentaci, v klubových barvách nejvíc zářil v dresu Neapole. Za národní tým si zahrál na čtyřech světových šampionátech, v roce 1986 ho jako kapitán i nejlepší hráč turnaje dovedl ke zlatu a o čtyři roky později ke stříbru. Neapoli zase pomohl ke dvěma titulům či triumfu v Poháru UEFA.

Hvězdná kariéra hráče s desítkou na zádech dostala vážné trhliny v dubnu 1991, kdy byl kvůli nálezu kokainu v těle potrestán patnáctiměsíčním zákazem startu. Od té doby to šlo s Maradonou z kopce: v témže roce byl podmínečně odsouzen za ilegální přechovávání drog, později na povrch vyplavaly jeho daňové úniky v Itálii, po novinářích střílel ze vzduchovky a jeho angažmá v Seville skončilo fiaskem.

Pokus o comeback na MS 1994 v USA rázně utnul další pozitivní dopingový nález, po němž opět následoval dlouhý distanc. Po jeho vypršení se Maradona střídavě loučil a vracel, než v říjnu 1997 definitivně pověsil kopačky na hřebík. Pak se neúspěšně léčil z drogové závislosti, která ho spolu s nadváhou a srdečními problémy opakovaně dovedla až na jednotku intenzivní péče.

O čtyři roky později byl Maradona už jako vyléčený (a díky operaci žaludku i o mnoho lehčí) jmenován trenérem argentinské reprezentace, přestože s koučováním měl minimální zkušenosti. S týmem nakonec postoupil na MS v Jihoafrické republice a i přes čtvrtfinálové vyřazení s Německem se těšil velké podpoře fanoušků. Po šampionátu se však otec osmi dětí, které měl s pěti ženami, nedohodl se svazem na podmínkách a ve funkci skončil. Poté bez větších úspěchů působil v SAE, Bělorusku, Mexiku a naposledy v průměrném argentinském celku Gimnasia y Esgrima.

Rodák z Lanúsu byl odmalička považován za zázračné fotbalové dítě. V nejvyšší soutěži debutoval v barvách Argentinos Juniors krátce před svými šestnáctinami, pár měsíců nato poprvé oblékl reprezentační dres. V roce 1979 dovedl Argentinu k titulu na mistrovství světa hráčů do 20 let, o dva roky později přestoupil do Boky Juniors. Po nevydařeném MS 1982 z něj FC Barcelona udělala nejdražšího hráče světa, avšak hvězdou první velikosti se stal až po dalším rekordním přestupu do Neapole v roce 1984.

Týmy, ve kterých hrál, ve středu na sociálních sítích také na fotbalistu vzpomínaly. "Vyjadřujeme nejhlubší soustrast s úmrtím Diega Armanda Maradony, hráče našeho klubu a ikony světového fotbalu. Odpočívej v pokoji, Diego. Děkujeme za všechno," napsali například zástupci Barcelony. "Zničující rána pro klub i město. Truchlíme. Cítíme se jako boxer po knokautu. Jsme v šoku. Navždy v našich srdcích, Diego," napsal zase na své sociální sítě SSC Neapol, klub, se kterým je nejvíce spojen a v němž získal dva tituly.