Evropa i Česko by už měly začít hledat cestu z pandemické krize, i když ta ještě zdaleka neskončila. Recepty na restart ekonomik střední Evropy, rozvoj měst nebo roli vesmírného průmyslu nabídla konference Aspen Institute CE a vydavatelství Economia, pořádaná on-line 19. listopadu. Hospodářské noviny, které konferenci přenášely v přímém přenosu na webu iHNed.cz, v ten den také vydaly speciální vydání, v němž budou představeny nápady, které studie expertních skupiny Aspen Instituce CE pro konferenci navrhují. Konference je pokračováním každoroční série debat organizovaných Aspen Instituce CE s názvem Kam kráčíš Česko, vystoupil na ní i český premiér Andrej Babiš nebo rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Důležité podle expertních studií bude, jak se promění ekonomické prostředí, zda si státy i jednotlivci vezmou poučení ze stavu školství, nebo jakým způsobem se změní pohled na Evropskou unii, která po jarním šoku začala hrát v řešení hospodářské krize spojené s pandemií důležitou roli.

"Pandemie podpořila myšlenku sjednocené Evropy a způsobila, že si mnoho Evropanů uvědomilo, že řadu věcí národní státy nezvládnou," řekl politolog Ivan Krastev a autor v Česku vydané knihy o poučení z pandemie v rozhovoru, který je součástí zvláštního vydání HN. Pandemie v kombinaci s výsledky amerických voleb podle něj rozbila tvořící se "populistickou internacionálu", evropští nacionalisté jako jsou současní vládci Polska či Maďarska se tak ještě více obrátí dovnitř svých zemí.

Významná role v ekonomickém oživení i změnách životního stylu do budoucna připadne velkoměstům, kterým byl věnován na konferenci zvláštní panel primátorů hlavních měst čtyř států visegrádské čtyřky. "Chceme společně lobbovat - a nejen města ve Visegradu, ale po celé Evropě - aby evropské instituce podporovaly místní samosprávu tím, že jí přímo dají část fondů, aby města mohla sama pracovat na udržitelnosti a ekonomické obnově po pandemii," řekl starosta Budapešti Gergely Karácsony v rozhovoru, který je také součástí zvláštního vydání HN.

Video v anglickém jazyce:

The Shape of (Central) Europe 2020

The Shape of (Central) Europe 2020

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist