Pondělní teroristický útok v centru Vídně, který si vyžádal čtyři oběti a 22 zraněných, spáchal dvacetiletý muž s kořeny v Severní Makedonii. Agentuře APA to potvrdil ministr vnitra Karl Nehammer. Řekl také, že muž, který zřejmě útočil sám, byl loni odsouzen za terorismus. V úterý se k útoku přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Atentát podle ní provedl voják chalífátu, uvedl v úterý IS na své propagandistické platformě Nashir News.
Útočník v pondělí střílel v centru Vídně poblíž synagogy, není ale jasné, zda jeho čin souvisel s židy. Nicméně rakouská židovská obec poté oznámila uzavření všech synagog i svých komunitních center.
IS v úterý své prohlášení, které se objevilo i na komunikační službě Telegram, podle agentury Reuters nepodložil důkazem. V textu k fotografii se zarostlým ozbrojeným mužem IS hovoří o "útoku střelnými zbraněmi, který včera (v pondělí) provedl bojovník Islámského státu ve městě Vídni," cituje agentura AFP.
Ministr Nehammer uvedl, že atentátníkem, jehož policie při zásahu zneškodnila během devíti minut, byl Kujtim Fejzulai, který byl příznivcem IS. Kvůli tomu se snažil vycestovat do Sýrie a loni 25. dubna byl odsouzen ke 22 měsícům za teroristické spolčení.
Podmínečně propuštěn byl 5. prosince s tím, že vzhledem k nízkému věku spadal pod jurisdikci pro mladistvé. Byl mu přidělen sociální kurátor, který ho měl zbavit radikalizace. Věnoval se mu také spolek Derad, který se zabývá islamistickými pachateli trestných činů.
Ještě před několika dny prý mladík před sociálními pracovníky odsoudil poslední teroristické útoky ve Francii.
Fejzulaimu se dařilo předstírat, že se od ideologie IS odvrátil. Před sociálním kurátorem "se obzvlášť snažil", řekl Nehammer. Ještě před několika dny absolvoval mladík sezení u Derad a odsoudil nedávné teroristické útoky ve Francii. Nehammer v úterý ostře kritizoval, že útočník dokázal ošálit justici, díky čemuž byl podmínečně osvobozen. Podle něj je třeba systém optimalizovat.
Podle kosovského informačního serveru Gazeta Express se útočník narodil ve Vídni a měl albánské kořeny. Mladík byl podle Nehammera držitelem rakouského a severomakedonského pasu. Rakouské občanství mu chtěly vídeňské úřady odebrat, ale bylo patrně málo důkazů potvrzujících jeho aktivní radikální činnost, naznačil ministr.
Obhájce z procesu podle agentury APA v úterý řekl, že útočník pocházel ze zcela normální rodiny.
Právník hájil mladíka v procesu u vídeňského zemského soudu, který stoupence IS poslal do vězení.
"Pocházel z naprosto normální rodiny. Pro mě to byl mladík, který měl smůlu na špatné přátele. Kdyby nechodil do mešity, ale na box, stal by se z něj boxer," charakterizoval svého někdejšího klienta vídeňský obhájce Nikolaus Rast. "Nikdy by mě nenapadlo, že by se mohl stát atentátníkem," poznamenal.
Rast se domnívá, že Fejzulai se radikalizoval jako dospívající v mešitě, kterou pravidelně navštěvoval. Podle obhájce to byl mladík hledající své místo v životě.
Po razii v bytě pachatele ve Vídni bylo provedeno dalších 18 domovních prohlídek a předběžně zadrženo 14 osob, které jsou vyslýchány. Na úterní odpolední tiskové konferenci to řekl Nehammer. Podle něj nic neukazuje na to, že by se na útoku kromě střelce podílel někdo jiný. Ministr však zdůraznil, že je třeba to ještě potvrdit. V souvislosti s vídeňským útokem byl v úterý zadržen také jeden muž v Linci a dva ve švýcarském Winterthuru.
Nehammer také částečně potvrdil informace, které dopoledne na Twitteru zveřejnil bez uvedení zdroje šéfredaktor rakouského týdeníku Falter Florian Klenk. Napsal, že útočníka měla v hledáčku rakouská policie, protože byl mezi 90 rakouskými islamisty, kteří chtěli vycestovat do Sýrie.
"Je potvrzené, že včerejší útok byl islamistický," řekl rakouský kancléř Sebastian Kurz, který národu přislíbil ochranu demokracie a vypátrání strůjců teroristického činu. "Byl to útok z nenávisti, z nenávisti k našim životním hodnotám, z nenávisti k našemu způsobu života, z nenávisti k naší demokracii, ve které jsou si všichni lidé rovni," řekl.
"Obracím se na vás v této těžké hodině naší republiky," prohlásil Kurz na úvod vystoupení, ve kterém pondělní útok označil za brutální. Vyjádřil soustrast rodinám obětí a ocenil statečnost policisty, který se útočníkovi postavil, ale byl zastřelen. "Dále bylo zraněno 14 lidí, někteří vážně a někteří bojují o život," uvedl.
Rakouský prezident Alexander Van der Bellen ve svém projevu řekl, že slzy, které nyní Rakušané prolévají, patří pozůstalým. "Máme za sebou temnou a strašlivou noc," uvedl v projevu k národu. "Naše slzy patří těm, co přišli o své milované," řekl Van der Bellen, který ocenil práci bezpečnostních složek a záchranářů.
Rakušanům prezident přislíbil, že země se nenávistí nenechá zlomit a bude své hodnoty bránit. "Nenávist nemůže být nikdy natolik silná jako naše společnost. Ať žije svoboda, ať žije Rakouská republika, ať žije naše společná a svobodná Evropa," dodal.
V centru Vídně je stále uzavřena oblast, kde se útok v pondělí kolem osmé večer stal. Nefunguje tam ani veřejná doprava, autobusy jsou odkloněny, tramvaje nezastavují na zastávkách blízko zóny. Policie vyzvala obyvatele, aby raději nevycházeli z domů a vyhnuli se centru.
Oběťmi útočníka se stali dva muži a dvě ženy. Ve vídeňských nemocnicích je podle APA 17 zraněných, z toho šest má vážná zranění. Kritický, ale stabilizovaný je také stav jednoho policisty.
Starosta Vídně Michael Ludwig řekl, že z 24 zraněných přijatých ve vídeňských nemocnicích jeden člověk zemřel, deset bylo propuštěno a 13 je nadále v nemocniční péči. Stav tří zraněných je kritický a naopak stav čtyř obětí byl stabilizován natolik, že jsou mimo ohrožení života. Müller tedy uvádí vyšší počet zraněných než ministr vnitra.
Mezi oběťmi pondělního útoku v centru Vídně nejsou čeští občané. V úterý to sdělil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Juraj Tomaga v úterý řekl, že zranění při teroristickém útoku utrpěla i jedna Slovenka. Mezi mrtvými je jedna německá občanka, uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas.
Útok se stal ve čtvrti známé nočním životem, kde se také nachází židovská synagoga. Pozadí atentátu ale dál zůstává nejasné. Podle policie měl útočník u sebe automatickou zbraň, pistoli a mačetu a také atrapu pásu s výbušninami. Zneškodněn policisty byl ve 20:09 SEČ.
V Rakousku v úterý na veřejných budovách už spustili vlajky na půl žerdi a v poledne uctili památku obětí minutou ticha. Ve středu ráno budou držet minutu ticha také děti ve školách, uvedl deník Kurier.
V chrámu svatého Štěpána ve Vídni se bude v úterý konat smuteční mše, která bude kvůli pandemii covidu-19 přenášena přes internet, informoval vídeňský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn, který také vyzval k tomu, aby se na útok neodpovídalo nenávistí. "Nenávist nesmí být odpovědí, protože nenávist plodí další nenávist," řekl Schönborn rakouské stanici ORF.
Zabitý útočník navštívil v polovině července Slovensko, aby si zde obstaral munici pro útočnou pušku kalašnikov. V úterý o tom informoval portál rakouského listu Heute. Tento typ zbraně byl při útoku použit spolu s další ruční střelnou zbraní a také mačetou, uvedl list.
Slovenský ministr vnitra Roman Mikulec v úterý televizi JOJ potvrdil informace rakouského tisku, že útočník si střelivo obstaral v létě na Slovensku.
Mladík na Slovensko údajně jel se svým známým. K cestě použil auto matky jistého Kosovana, kterého policie podle deníku považuje za jeden z jeho podezřelých kontaktů, neboť je úřadům několik měsíců či let znám svými radikálními postoji.
Na ranním mimořádném zasedání rakouská vláda schválila třídenní státní smutek. Památku obětí Rakousko v úterý v poledne uctilo minutou ticha a kardinál Christoph Schönborn v úterý večer vedl smuteční bohoslužbu za oběti ve vídeňském chrámu svatého Štěpána. Přítomni byli zástupci různých náboženských komunit.
Solidaritu Rakousku kvůli útoku ve Vídni vyjádřila řada lídrů zemí z celého světa, včetně několika muslimských zemí, i papež František. Útok odsoudili také čeští politici, mezi nimi prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš. Mnozí evropští lídři či americký prezident Donald Trump zdůraznili, že je nutné se spojit v boji proti islamistickému terorismu. Teherán uvedl, že ke konci islamistického teroru "by mohl vést i konec islamofobie na Západě".
V případě teroristických útoků v Evropě to není poprvé, co média Slovensko zmiňují. Ze Slovenska podle médií pocházely zbraně, které teroristé použili při útoku v Paříži v lednu 2015. Jednalo se zřejmě o takzvané expanzní zbraně známé jako "plynovky", které byly upraveny tak, aby v nich nemohlo být použito klasické střelivo. Takto znehodnoceným zbraním ale lze obnovit jejich plnou funkčnost.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist