Extremistická a xenofobní hnutí v prvním pololetí letošního roku výrazně ovlivnila koronavirová pandemie. Radikálové vystupňovali kritiku Evropské unie a NATO a poukazovali na neschopnost demokratického systému adekvátně reagovat na vzniklou situaci. Xenofobně zaměřené skupiny označily uprchlíky za přenašeče virové nákazy. Extremisté se také uchylovali k šíření nebezpečných a rizikových dezinformací. Vyplývá to ze zprávy o extremismu, kterou zveřejnilo ministerstvo vnitra.
V souvislosti s šířením koronavirové nákazy mluvili podle vnitra radikálové o hluboké krizi, do které se Česko podle nich dostalo. Požadovali vystoupení z EU a NATO, protože nedokážou zvládnout situaci. "V naprosté většině případů ale extremistické a xenofobní subjekty k řešení problémů spojených s nemocí covid-19 nijak nepřispěly. Jejich představitelé pouze stále setrvávali u obecných ideologických prohlášení," uvedlo ministerstvo.
Radikálové využili pandemie také ve svých protiimigrantských a protimuslimských příspěvcích na internetu. "Zejména představitelé hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se pokoušeli opětovně vyvolávat i protiromské nálady," píše se ve zprávě. Některé xenofobní skupiny pak otevřely téma zahraničních dělníků jakožto pachatelů kriminality a dalšího rizika šíření virové nákazy.
Souboj nacionalistů vyhrála SPD nad Trikolórou. Okamurova marketingová značka funguje na lidi lépe
Dezinformační weby šířily také konspirace o původu viru nebo o tom, že nákaza je šířena záměrně z tajných mocenských důvodů. Někteří politici pak podle vnitra na sociálních sítích uváděli informace o údajném vývoji koronaviru genetickou manipulací na americké vojenské základně Fort Detrick. "Předseda hnutí SPD (Tomio Okamura) prezentoval i názor, že pandemie je v západních zemích zneužívána k zavedení eutanazie seniorů. Cílem má být podle něj jejich likvidace, jakožto zastánců tradičních hodnot, a jejich nahrazení agresivní imigrantskou populací," napsalo ministerstvo.
Národní demokracie zase v době koronavirové krize přišla s návrhem zřídit speciální pracovní tábory pro tzv. sociálně nepřizpůsobivé. Od konspiračních teorií o koronaviru coby záměrně vyvinuté biologické zbrani přešla podle ministerstva ke kritice Evropské unie pro její údajnou neschopnost zvládat epidemii. Vlastenecké či pronárodní skupiny šířící xenofobní názory a útočící na EU či NATO pak často obsahově souzněly s dezinformačními weby šířícími prokremelskou propagandu, uvedlo vnitro. "Ruská federace a Čína byly naopak prezentovány jako státy, které si s pandemií poradily velmi efektivně," dodalo ministerstvo.
Kvůli omezením v době nouzového stavu zintenzivněla komunikace neonacistů ve virtuálním prostředí. Extremisté ale v posledních měsících ustoupili od užívání dříve oblíbených sociálních sítí, například Facebooku. Začali využívat méně známé on-line služby. "Důvodem je zejména přísnější postup jejich poskytovatelů proti šiřitelům nenávistných obsahů. Neonacisté preferují komunikační služby, kde je zaručena vyšší míra anonymity," napsalo vnitro.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist