Společnost YouTube, která patří americkému Alphabetu, nabídne svou verzi čínského TikToku. Službu na sdílení videí vyzkouší v příštích dnech v Indii a následně ji v příštích měsících rozšíří do dalších zemí, uvedla YouTube v pondělí na svém blogu. Její oznámení přichází krátce poté, co TikTok kvůli napjatým vztahů s Čínou zakázala indická vláda.

Nová služba ponese název Shorts a kromě TikToku bude konkurovat funkci Reels společnosti Facebook, která jejím prostřednictvím v rámci své dceřiné firmy Instagram nabízí uživatelům možnost nahrávat krátká videa, upravovat je a ozvláštňovat hudebním doprovodem. Podobně by měla fungovat i Shorts.

TikTok zakázaný v Indii čelí možnému zákazu svých aktivit i ve Spojených státech, kde má zhruba 100 tisíc uživatelů. Snaží se mu ale předejít spojením s americkou společností Oracle. Prodat americké aktivity nařídil majiteli TikToku, čínské firmě ByteDance, v létě prezident Donald Trump. Šéf Bílého domu to odůvodnil obavami o národní bezpečnost, pokud by TikTok předával data o amerických uživatelích čínské vládě.