Zdravotní stav otráveného předáka ruské opozice Alexeje Navalného se očividně výrazně zlepšuje, po probuzení z kómatu je již schopen mluvit. Informoval o tom ve čtvrtek magazín Der Spiegel, který společně s investigativním portálem Bellingcat poukázal také na to, že s lepšícím se stavem Navalného policie zpřísňuje jeho ochranu.

Navalnyj se po převozu z Ruska zotavuje na berlínské klinice Charité. Ta v pondělí oznámila, že pacient učinil takové pokroky, že mohl být probuzen z umělého spánku. Podle informací magazínu Der Spiegel a portálu Bellingcat je Navalnyj již schopen mluvit a také si zřejmě již vybavil podrobnosti svého zdravotního kolapsu na palubě letadla ze sibiřského Tomsku do Moskvy. Jeho výpověď by mohla být nebezpečná pro ty, kteří za otravou stojí.

Kvůli možným rizikům zpřísnil berlínský kriminální úřad bezpečnostní opatření. Na Navalného podle Der Spiegelu a Bellingcatu nyní dohlíží více policistů a zesíleny byly i kontroly.

Po kolapsu byl Navalnyj nejprve hospitalizován v dálnovýchodním Omsku a později, po mezinárodním tlaku a naléhání rodiny, převezen na berlínskou kliniku Charité. Němečtí odborníci pak oznámili, že v Navalného těle nalezli stopy otravy. Za konkrétní látku, která zdravotní komplikace způsobila, později německá vláda označila nervově paralytickou látku ze skupiny novičok, kterou vyvíjel někdejší Sovětský svaz. Moskva podíl na otravě odmítá a tvrdí, že ruští lékaři její známky nezjistili.

Italský premiér Giuseppe Conte tvrdí, že se mu ruský prezident Vladimir Putin svěřil se záměrem zřídit výbor, který by měl mít za úkol vyšetřovat otravu předního opozičního politika Alexeje Navalného. Conte to řekl v rozhovoru pro list Il Foglio. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov vyjádření šéfa italské vlády později označil za nedorozumění.

"Prezident Putin mě ujistil, že Rusko má v úmyslu vyjasnit, co se stalo, a řekl mi, že sestaví vyšetřovací výbor a je připraven spolupracovat s německými úřady," řekl Conte v Il Foglio. Nicméně Putinův mluvčí Peskov o Conteho tvrzení podle agentury Reuters řekl, že šlo zřejmě o nedorozumění. Zopakoval, že Moskva nevidí důvod, proč zahájit vyšetřování případu Navalného.

"Spolupráce je nejlepším způsobem, jak zabránit tomu, aby tato dramatická událost měla negativní dopad na vztahy mezi Evropskou unií a Ruskem," dodal šéf italské vlády.

Kvůli případu uvažuje Evropská unie o zavedení dalších sankcí proti Moskvě. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve středu řekl, že existuje "značná pravděpodobnost", že za údajnou otravou Navalného stálo ruské vedení. Moskva takové označení považuje za "nepřijatelné", uvedl ve čtvrtek Peskov.