K otravě ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného byla nade vší pochybnost použita nervově paralytická látka ze skupiny novičok. Ve středu to oznámila německá vláda. Kancléřka Angela Merkelová řekla, že šlo o zločin, jehož cílem bylo umlčet Navalného. Berlín chce v případu postupovat společně s EU a NATO a od Moskvy požaduje neodkladné vysvětlení. Navalnyj se léčí na berlínské klinice Charité, kam byl minulý měsíc dopraven z Ruska v bezvědomí a s příznaky otravy. Podle kliniky je stav Navalného i přes mírné zlepšení nadále vážný. Onemocnění zřejmě potrvá déle a nelze vyloučit dlouhodobé následky.

Fakta o novičoku

Nervový jed vojenského původu patří do skupiny nervově paralytických látek vyvíjených v někdejším SSSR od 70. let minulého století.

- Informace o těchto látkách se na veřejnost dostaly počátkem 90. let. Vznikly mimo jiné s cílem vyhnout se omezením vyplývajícím z Úmluvy o chemických zbraních. Jedná se o takzvanou binární zbraň, kdy z neškodných substancí vzniká jed až těsně před použitím.

- Novičok má podle dostupných údajů formu velmi jemného prášku. Existovat nicméně může i kapalná nebo plynná forma.

- Funguje podobně jako jiné nervově paralytické látky: vyřazuje z činnosti nervovou soustavu a u oběti tak nastává zástava dýchání a srdeční činnosti.

Smrtící látkou byl na začátku března 2018 v britském Salisbury zasažen bývalý ruský tajný agent Sergej Skripal.

"Na popud berlínské kliniky Charité provedla toxikologický rozbor vzorků od Alexeje Navalného zvláštní laboratoř německé armády. Zde byla nade vší pochybnost zjištěna nervově paralytická látka ze skupiny novičok," sdělila německá vláda.

Berlín považuje za děsivé, že se Navalnyj stal v Rusku obětí chemického útoku. "Spolková vláda útok co nejostřeji odsuzuje. Od ruské vlády je požadováno neodkladné vysvětlení této události," sdělil kabinet Merkelové.

"Očekáváme, že se ruská vláda k tomuto případu vyjádří. Vyvstávají nyní velmi závažné otázky, na něž může a musí odpovědět jedině ruská vláda," prohlásila sama kancléřka.

Její kabinet rovněž oznámil, že německé ministerstvo zahraničí o výsledku laboratorních testů vyrozumí ruského velvyslance a že další postup projedná s partnery v Evropské unii a NATO. Poradit se chce o "odpovídající společné reakci". Německá vláda se hodlá obrátit také na Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

O případu otravy v poledne jednala Merkelová s ministrem zahraničí Heikem Maasem, ministrem vnitra Horstem Seehoferem, ministryní spravedlnosti Christine Lambrechtovou a ministryní obrany Annegret Krampovou-Karrenbauerovou. Přítomen byl i šéf kancléřského úřadu Helge Braun.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) označil zprávy o otravě novičokem za znepokojivé. Okolnosti je podle něj nutné vyšetřit, další postup bude Česká republika koordinovat se státy Evropské unie a Severoatlantické aliance, uvedl šéf diplomacie na svém twitterovém účtu. Německo má podle něho plnou podporu Česka.

Informace o novičoku Němci neposlali, tvrdí Kreml

Kreml nedostal žádnou informaci se závěrem německých úřadů o tom, že bloger Alexej Navalnyj byl otráven látkou ze skupiny novičok. Podle agentury TASS to ve středu řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. "Ne, taková informace nám nebyla sdělena," odpověděl mluvčí na otázku, zda Kreml o těchto závěrech ví.

Ruští vyšetřovatelé v této souvislosti zopakovali, že žádné stopy po otravě v těle Navalného nenašli. "Podle výsledků několika expertíz provedených v rámci předběžného vyšetřování žádné jedovaté, toxické ani silně působící látky v organismu ani ve věcech Navalného nebyly zjištěny," citoval TASS vyjádření svého nejmenovaného činitele.

Tento zdroj také dodal, že Navalnému byla stanovena diagnóza "porucha metabolismu sacharidů provázená pankreatitidou (zánět slinivky břišní - pozn. redakce)".

Ruské ministerstvo zahraničí v souvislosti s informací z Berlína podle agentury TASS sdělilo, že ruská generální prokuratura stále čeká odpověď na svou žádost zaslanou 27. srpna německé justici o právní pomoc. Ta se týkala poskytnutí důkazů k první diagnóze otravy stanovené lékaři berlínské kliniky Charité, kam byl Navalnyj předminulý víkend přepraven.

Po zprávě, že při otravě ruského opozičního vůdce Navalného byla nade vší pochybnost použita nervově paralytická látka ze skupiny novičok, začal výrazně klesat kurz ruského rublu. Podle agentury Reuters odepisoval 1,7 procenta na 89,10 rublu za euro.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist