SpaceX podnikatele Elona Muska míří stále výš. Vesmírné firmě čtvrtého nejbohatšího člověka planety se podařilo získat 1,9 miliardy dolarů (přes 41 miliard korun) od investorů. Jde o doposud největší investici mířící do této společnosti, informuje agentura Reuters. Podle zdrojů agentury Bloomberg bude mít po provedení transakce kapitál SpaceX hodnotu 46 miliard amerických dolarů.

Společnost tak prodala většinu ze své nabídky ze začátku srpna o objemu 2,07 miliardy, vychází z regulatorní zprávy, kterou společnost v úterý zaslala americké Komisi pro cenné papíry. Nejde ale o žádné překvapení. SpaceX je momentálně ve skvělé pozici k získávání investorů - má za sebou úspěšnou misi Crew Dragon, která jako první soukromá loď dopravila posádku na Mezinárodní vesmírnou stanici, umisťováním družic na oběžnou dráhu Země buduje celosvětové pokrytí vysokorychlostním internetem Starlink a minulý týden získala miliardovou zakázku od americké armády.

Zájem investorů o firmu byl proto přirozeně vysoký. Musk pro svou společnost sháněl peníze už od začátku tohoto roku. Podle agentury Bloomberg musel nakonec dokonce zvýšit objem možných investic, aby odpovídal zájmu investorů. Jak informovala televize CNBC, původní částka byla poloviční, tedy kolem jedné miliardy dolarů. Společnost plánuje ještě nabídnout kapitál a preferenční akcie v hodnotě 165 milionů dolarů.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se