Maďarská vláda a německá firma Rheinmetall podepsaly smlouvu na vytvoření společného podniku, který bude vyrábět bojová vozidla pěchoty Lynx. Tento stroj je jedním ze tří, o jejichž nákupu pro českou armádu uvažuje také české ministerstvo obrany v probíhajícím tendru. Maďarský obchod by mohl být dobrou zprávou pro řadu českých firem spolupracujících s koncernem Rheinmetall. Vyvolává ale politické otázky související s neprůhledností a s motivy kolem velkých zahraničních obchodů současné maďarské vlády. 

Kabinet maďarského premiéra Viktora Orbána v posledních letech překvapivě oznamuje velké armádní nákupy a modernizuje své ozbrojené síly. Výběr probíhá utajovaně a bez otevřených tendrů. Hlavní roli se zdají sehrávat politická kritéria. Většinu pozemní techniky – dosud to byly tanky a samohybná děla - nakupuje u německých výrobců, čímž si zajišťuje klíčovou politickou podporu německých vládních konzervativců ve svých sporech o právní stát s Evropskou unií.

Minulý týden také Maďaři potvrdili nákup protiraketového systému z USA za miliardu dolarů, což je zase výraz spojenectví, které Orbán navázal s administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.