Americký prezident Donald Trump zváží, zda neudělí bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi milost. Řekl to v sobotu večer na tiskové konferenci, informovala agentura Reuters. Snowden v roce 2013 zveřejnil utajované informace o americké špionáži. Nyní se ukrývá v Rusku.

"Začnu se tím zabývat," řekl Trump v odpovědi na otázku, zda uvažuje o milosti pro Snowdena. Dotaz novináři položili v reakci na rozhovor, který prezident poskytl listu New York Post. V něm řekl, že si "spousta lidí myslí", že se Spojené státy ke Snowdenovi nechovají "férově".

Americká společnost je podle prezidenta v názoru na Snowdena rozdělená. "Mnozí si myslí, že bychom se k němu měli chovat jinak. Jiní lidé si myslí, že udělal opravdu zlé věci," řekl.

Dlouholetý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) a Ústřední zpravodajské služby (CIA) před sedmi lety zveřejnil množství utajovaných informací, které odhalily značný rozsah americké elektronické a telefonní špionáže. Podle serveru WikiLeaks byli terčem odposlechů NSA i evropští státníci včetně německé kancléřky Angely Merkelové.

V USA byl Snowden obviněn ze špionáže a krádeže, hrozí mu 25 až 30 let vězení, případně doživotí. Nejprve se skrýval v Hongkongu, v srpnu 2014 dostal povolení k pobytu v Rusku.

Snowdenův ruský právník Anatolij Kučerena v neděli řekl agentuře RIA Novosti, že by Spojené státy neměly Snowdena jen omilostnit, ale měly by ho úplně přestat stíhat, protože se nedopustil žádného zločinu. "Jednal nejen v zájmu amerických občanů, ale v zájmu celého lidstva," řekl právník.

Podporu Trumpovu záměru vyjádřil na Twitteru i Kenneth Roth, ředitel nevládní organizace bojující za dodržování lidských práv Human Rights Watch (HRW). "Trump má pravdu," napsal Roth k poznámce prezidenta, že se USA ke Snowdenovi nechovaly férově. "Snowden nám prokázal nesmírnou službu tím, že vrhl světlo na sledovací techniky, které ohrožují naše soukromí. Neměl by být stíhán," napsal šéf HRW.

Agentura Reuters připomněla, že v roce 2013 Trump v tweetu označil Snowdena za "špiona, který by měl být popraven".

Trumpův předchůdce Barack Obama před odchodem z úřadu zkrátil na pětinu trest Chelsea Manningové, která jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks tajné armádní a diplomatické dokumenty. Za to byla odsouzena k 35 rokům vězení. Na svobodu se díky Obamově zásahu dostala v květnu 2017.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist