Na hladinu Mexického zálivu dnes podle plánu ve 20:48 SELČ úspěšně dosedla americká loď Crew Dragon se dvěma americkými astronauty, kteří se vrátili z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Robert Behnken a Douglas Hurley jsou tak vůbec prvními lidmi, které zpět na Zemi dopravila soukromá společnost SpaceX.

Loď se snesla na hladinu s pomocí soustavy padáků a okamžitě k ní zamířila dvě záchranářská plavidla. Oba astronauti jsou podle vlastních slov i podle sdělení NASA po přistání v pořádku.

Jeřáb námořní vyprošťovací lodi GO Navigator následně vyzvedl vesmírné plavidlo i s posádkou na palubu a astronauti po několika desítkách minut návratovou kabinu opustili. Nejdříve byl z kapsle vynesen velitel Hurley, poté Behnken. Oba budou přepraveni vrtulníkem na pevninu, kde je čeká lékařská prohlídka. Následně dvojice letecky zamíří do Johnsonova vesmírného střediska v texaském Houstonu.

"Gratuluji SpaceX a NASA k dokončení prvního letu s posádkou na palubě Dragonu!" napsal na Twitteru šéf společnosti SpaceX Elon Musk.

"Je skvělé, že se astronauti NASA vrátili na Zemi po velmi úspěšné dvouměsíční misi," napsal na Twitteru krátce po přistání americký prezident Donald Trump. "Děkuji vám všem," dodal.

Behnken a Hurley na Mezinárodní vesmírnou stanici dorazili 31. května. Poprvé po devíti letech od ukončení programu raketoplánů letěli američtí astronauti americkou lodí z území USA. Takovýto pilotovaný let byl navíc poprvé v režii soukromé společnosti, a ne vládní vesmírné agentury.

Na zpáteční cestu se astronauti vydali v neděli v 01:34 SELČ. Jejich úspěšné přistání znamená konec dosavadní závislosti Američanů na ruských raketách a lodích Sojuz. SpaceX se stala vůbec první soukromou společností, která úspěšně dopravila lidi na oběžnou dráhu a zpět.

Přistání proběhlo u severozápadního břehu Floridy, nedaleko floridského města Panama City. Plány na návrat astronautů nezměnilo ani bouřlivé počasí a hurikán Isaias, který se přiblížil k pobřeží Floridy. Tam však jeho síla mírně oslabila a následně již nebyl klasifikován jako hurikán.

Behnken a Hurley dříve uvedli, že k častým nepříjemnostem přistání na vodě patří nevolnost při čekání na pohupujících se mořských vlnách. Hurley připomněl, že tyto nepříjemné pocity měli rovněž astronauti, kteří se na začátku 70. let vraceli z první americké orbitální stanice Skylab.

Loď Crew Dragon by díky úspěšnému přistání posloužit příští rok na jaře pro další vesmírnou misi. Na palubě by měli být čtyři astronauti, včetně Behnkenovy manželky Megan McArthurové. Nejbližší pilotovaný let chystá společnost SpaceX na konec září.

Naposledy americký prostředek dostal astronauty na ISS v roce 2011, kdy skončila éra raketoplánů posledním letem stroje Atlantis. NASA následně platila za dopravování astronautů k ISS desítky milionů dolarů Rusku, což bylo nejen drahé, ale také to oslabovalo prestiž amerického vesmírného programu. Ruská kosmická agentura Roskosmos ovšem dál počítá s americkými pasažéry v ruských lodích mířících k ISS - podle nejnovějšího sdělení Moskvy se má takto v říjnu k orbitálnímu komplexu vydat dvojice ruských kosmonautů a americká astronautka.