Když se v roce 2015 dostala americká planetární sonda New Horizons k trpasličí planetě Pluto, pořídila během průletu velké množství fotografií a vědeckých dat. Ty lidstvu ukázaly, že je tento plutoid mnohem zajímavější, než se původně předpokládalo, a je nejrozmanitějším světem sluneční soustavy s výjimkou Země, píše časopis Nature.

Dosud se však zkoumaly pouze snímky té strany Pluta, která byla v době pořízení fotografií osvícená Sluncem. New Horizons kolem tělesa prolétla rychlostí 52 tisíc kilometrů za hodinu a nestihla tak udělat kvalitní snímky celého povrchu plutoidu. Ještě před průletem sice vyfotila i "odvrácenou" stranu Pluta, když byla ozářená, ovšem z velké dálky, což se odráží na jakosti snímků. Přesto jsou v některých případech i 250krát kvalitnější než dosavadní fotografie pořízené Hubbleovým vesmírným dalekohledem na oběžné dráze Země. 

Snímky jedné strany Pluta ukázaly, že se na jeho povrchu nacházejí ledové dusíkové útesy, které se podobají drsnému norskému pobřeží, i obří ostny z metanového ledu (metan hydrát také zvaný hořící led) připomínající mrakodrapy. Na Plutu se nacházejí také kaňony hlubší než Grand Canyon nebo sopky vyšší než Mount Everest.

Zajímavým útvarem je i "ledové srdce", tedy srdcovitá oblast pojmenovaná Tombaugh Regio. Pánev v jeho "levé komoře" zvaná Sputnik Planitia je tvořená zmrzlým dusíkem, který se přes den vypařuje a v noci zase vrací do pevného skupenství. Tím s pravidelností bušícího srdce vznikají místní dusíkaté větry.

Co se ale nachází na druhé straně Pluta?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.