Téma mobilních sítí nové generace 5G, které poslední dobou hýbe celou Evropou kvůli americkému varování před vpuštěním čínských firem do budování těchto sítí, je posuzováno jako otázka národní bezpečnosti jednotlivých států EU. Podle německého experta Jana-Petera Kleinhanse z think-tanku SNV zaměřeného na studium toho, jak technologie proměňují politiku a společnost, by se ale měly 5G sítě posuzovat jako téma technologické konkurenceschopnosti a schopnosti být lídrem vedení ve vývoji technologií.

"V tomto by Evropa mohla najít společnou řeč. Ale dokud to budeme brát jako téma národní bezpečnosti, budou evropské země vždy rozdělené," řekl Kleinhans v rozhovoru pro HN. Vždy budou země, které budou čínskému vábení otevřenější, a jiné naopak budou ostražitější. Evropa podle něj potřebuje jednotný postup v digitální sféře, aby vůbec v globální soutěži mohla hrát nějakou roli.

Obecně Evropa ve vývoji moderních technologií zaostává za USA a Čínou. V 5G sítích má ale dvě želízka v ohni, švédskou firmu Ericsson a finskou Nokiu, které jsou součástí pěti největších dodavatelů síťových prvků mobilních technologií včetně 5G. Další jsou čínské firmy Huawei a ZTE, poslední je jihokorejský Samsung.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.