Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se domnívá, že se na čínském konzulátu v San Francisku ukrývá čínská vědkyně, jež byla u kalifornského federálního soudu obviněna ze zatajení svého spojení s čínskou armádou. Jde o další případ střetu Američanů s čínskými zastupitelskými úřady v USA. Ve středu administrativa nařídila uzavřít čínský konzulát v Houstonu, který se podle ní podílel na vykrádání duševního vlastnictví. Ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo zatčení tří čínských občanů za vízové podvody. Další člověk je podle ministerstva na útěku a skrývá se na čínském konzulátu v San Francisku.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes houstonský konzulát označil za "centrum špionáže a krádeže duševního vlastnictví". Spojené státy a jeho spojenci budou muset podle něj nyní najít "kreativní a asertivní" způsob, jak donutit Čínu, aby změnila své chování. Čínský prezident Si Ťin-pching podle amerického ministra zahraničí pevně věří v "zkrachovalou totalitní ideologii".
V USA se spekuluje, že u houstonského konzulátu nemusí zůstat a že Spojené státy nařídí uzavřít i další čínské mise. Nyní se pozornost zaměřila na tu v San Francisku.
FBI tvrdí, že se tam ukrývá vědecká pracovnice Tchang Ťüan, která v žádosti o vízum lhala o svém spojení s čínskou armádou a v červnu pak lhala znovu při výslechu na FBI. Jeho agenti našli fotografie, na nichž je Tchang ve vojenské uniformě, a články v čínském tisku, které ji s armádou spojují. Při výslechu v červnu v USA ale Tchang řekla, že v armádě nesloužila, a popřela, že zná význam insignií, které má na fotografiích na své uniformě. V dokumentaci obvinění jsou další důkazy jejího členství v armádě, které se našly při domovní prohlídce.
Američané zavřeli čínský konzulát v Houstonu, experti čekají zhoršení vztahů s Čínou
"FBI se domnívá, že Tchang po výslechu, který se konal 20. června, odešla na sanfranciský konzulát a zůstala tam," stojí v dokumentaci prokuratury. Tchang na Kalifornské univerzitě pracovala v biologickém výzkumu.
Její případ dokazuje, že "čínský konzulát v San Francisku poskytuje útočiště člence čínské lidové armády, která se snaží vyhnout stíhání v USA", stojí v obvinění. Podle prokuratury nejde o izolovaný případ, ale o součást "programu vedeného čínskou armádou" s cílem dostat vojenské vědce do USA pod lživými záminkami. V Kalifornii byli v minulých týdnech zadrženi za lhaní o svém vztahu k armádě dva jiní čínští vědci. Čína má v USA pět konzulárních pracovišť a jedno velvyslanectví.
Podle agentury AP nebylo před čtvrtečním zahájením pracovní doby možné zanechat vzkaz na telefonu sanfranciského konzulátu.
Ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že agenti FBI zatkli za vízové podvádění tři čínské občany a čtvrtý se skrývá na sanfranciském konzulátu. Všichni jsou podle úřadu příslušníky čínské armády a vydávali se za vědecké pracovníky.
Agenti FBI podle zprávy ministerstva v minulých dnech vyslechli ve více než 25 amerických městech držitele amerických víz, o nichž se úřad domnívá, že patří k čínské armádě.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist