Soud v Libérii v pondělí vydal zatykač na bývalého honorárního konzula České republiky v západoafrické zemi Karla Sochora a další dva české občany. Na svém webu to v úterý uvedl deník Liberian Observer, který má údajně k dispozici kopii soudního výnosu. Češi mají být stíháni v souvislosti s údajnou zpronevěrou peněz česko-liberijské společnosti MHM EKO. Podle liberijského listu by mohly místní úřady požádat českou vládu o Sochorovo vydání.

Sochor, který funkci honorárního konzula zastával do ledna roku 2007, byl v letech 2013 až 2017 ředitelem MHM EKO. Za tu dobu z jejích účtů podle majitelů zmizelo více než pět milionů dolarů (115 milionů korun) určených na financování jejího provozu. Firma před sedmi lety vznikla jako pobočka pražské společnosti MHM computer za účelem těžby a zpracovávání stavebního kamene, od listopadu 2018 je podle výpisu z databáze českého ministerstva financí v likvidaci.

Na únik peněz si původně stěžovali většinoví majitelé MHM EKO, čeští bratři Pavel a Martin Miloschewští, případ následně převzaly liberijské orgány. Loni v září liberijská policie v rámci kauzy zatkla českého občana Jana Holáska, který podle policie díky falešné plné moci vybral z účtu MHM EKO 317 500 dolarů. Miloschewští podle obžaloby o výběru peněz nevěděli.

Sochor si podle nových obvinění z různých účtů česko-liberijské firmy přisvojil dohromady asi 1,5 milionu dolarů. Zatykač byl podle Liberian Observeru vydán také na další dva bývalé představitele MHM EKO Alexe Šrámka a Petra Peška. Obvinění bylo už dříve vzneseno proti tajemníkovi liberijského Senátu a vlastníkovi menšinového podílu ve firmě Nanboloru Singbehovi.

Sochor, Šrámek a Pešek mají být podle nového nařízení předvedeni před trestní tribunál v Monrovii. Česká republika ale s Libérií nemá dohodu o vydávání osob k trestnímu stíhání. Podle Liberian Observeru Monrovia pravděpodobně požádá české úřady o spolupráci.

České ministerstvo spravedlnosti na dotaz ČTK uvedlo, že se Sochorovým případem zatím nijak nezabývá. "Libérie nás v této kauze nekontaktovala a ani nezaslala žádost o vydání," napsala Lucie Machálková z tiskového oddělení.

Z funkce honorárního konzula jej v roce 2007 odvolal tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ministerstvo tehdy uvedlo, že spekulace kolem Sochorových aktivit neprospívají dobrému jménu České republiky.

Oprava: Z původní zprávy ČTK z 21. července 2020 jsme na základě aktualizované informace ČTK vypustili předposlední odstavec. ČTK uvedla, že obsahoval chybné informace týkající se bývalého konzula Sochora. Za převzetí chybné informace se omlouváme.


Omluva ČTK panu Karlu Sochorovi:

Praha 28. srpna 2020 - Česká tisková kancelář se omlouvá Karlu Sochorovi za informace uvedené v původní, dnes již opravené zprávě ČTK ze dne 21. 7. 2020, vydané pod titulkem "Liberijský soud vydal zatykač na bývalého českého konzula Sochora", týkající se jeho údajné trestné činnosti v minulosti v Libérii. Informace byly nepřesně převzaty z článků publikovaných v období let 2006 - 2007 v jiných sdělovacích prostředcích.

ČTK nedisponuje ověřenou informací o vazebním stíhání Karla Sochora v Libérii kvůli podezření z pašování drog nebo sexuálního zneužívání dívek, tak jak byla nesprávně uvedena v původním znění výše uvedené zprávy.


Vyjádření Karla Sochora k článku ČTK:

Rád bych se vyjádřil k informacím, které o mně byly v tomto článku dle mého názoru nepravdivě uvedeny, stejně jako k důvodu, proč vůbec se o mé osobě v médiích píše. Považuji za nutné zdůraznit, že informace o trestním stíhání v Libérii je naprosto nepravdivá a má pouze za cíl mě poškodit. V Africe jsem se v minulosti účastnil jistého podnikatelského projektu, který se ovšem nikoli mojí vinou, nezdařil. Zveřejnění těchto informací považuji za zásah do mojí osobní cti a dobré pověsti. Zasažena byla i moje rodina. Moje manželka nyní musí odpovídat na nepříjemné otázky a čelit nepravdivým presumpcím. Byl bych rád, kdyby si čtenář uvědomil, že ne všechny informace v médiích musí být pravdivé, a že se může jednat i o zprávy účelově vytvořené – zvlášť v případě některých zahraničních zdrojů. Děkuji za prostor uvést zde své vyjádření k dané záležitosti.