Uvězněný bývalý šéf jedné z dceřiných firem německé společnosti Wirecard přiznal prokuratuře, že se podílel na miliardových účetních machinacích. S odvoláním na právního zástupce někdejšího manažera o tom informovala agentura Reuters. Podle ní jde o první známé doznání k porušení zákona v rámci vyšetřování obřího finančního skandálu.

"Můj klient se dal dobrovolně k dispozici vyšetřovatelům a na rozdíl od jiných přiznává osobní vinu," řekl advokát nejmenovaného manažera Nicolas Frühsorger.

Muž byl výkonným ředitelem v Dubaji registrované firmy Cardsystems Middle East. Německé justici se vzdal minulý týden po příletu ze Spojených arabských emirátů, následně byl zatčen pro podezření ze spiknutí s cílem spáchat podvod, z pokusu o podvod a z napomáhání dalším trestným činům.

Mnichovská prokuratura, pod kterou případ Wirecard spadá, prohlášení dosud nekomentovala.

Wirecard minulý měsíc vyhlásila insolvenci poté, co se ukázalo, že jí chybí zhruba 1,9 miliardy eur (přes 50 miliard korun), které vykazovala ve svém účetnictví. Podle auditorské společnosti EY jsou chybějící peníze důsledkem sofistikovaného globálního podvodu.

Společnost vznikla v roce 1999 a zaměřuje se na zpracování plateb a finanční služby. V Německu byla považována za nadějného hráče na rychle rostoucím trhu finančních služeb, dávána za vzor domácího úspěchu a označována za hvězdu německého technologického sektoru. Pád firmy zasáhl i klienty v České republice.