Světové emise metanu dosáhly nejvyšší hodnoty od počátku jejich sledování. Podle studie Stanfordovy univerzity mimo zdroje jako doprava, těžba nebo skládkování nese vinu za tyto emise zemědělství, přesněji chov dobytka. Burger King se proto rozhodl upravit stravu svých krav chovaných pro maso za účelem snížení produkce emisí.

Přežvýkavci chovaní ve velkých počtech v zemědělství, tedy zejména krávy a ovce, vypouštějí metan během trávicího procesu.

"Lidé vtipkují o krkajících kravách, ale neuvědomují si, jak významný zdroj to opravdu je," uvedl Rob Jackson, vedoucí týmu pracovníků ze Stanfordovy univerzity. Dobytek podle něj vyprodukuje téměř stejné množství emisí jako spalování fosilních paliv.

Fastfoodový řetězec Burger King tvrdí, že má řešení, kterým produkci emisí metanu sníží až o třetinu. Po konzultaci s Autonomní univerzitou státu Mexiko a Kalifornskou univerzitou se rozhodl přidat některým ze svých krav do stravy 100 gramů citronové trávy. Podle předběžných dat by taková úprava stravy měla způsobit, že budou zvířata během trávení vylučovat o přibližně 33 procent méně metanu, informuje agentura AP. Zmíněná studie, kterou odborníci pro řetězec vypracovali, však dosud nebyla zveřejněna.

Proč zrovna tato rostlina? "Hlavním důvodem je fakt, že citronová tráva obsahuje esenciální oleje a třísloviny, které prokazatelně umí upravit střevní prostředí a tlumit mikroby zodpovědné za produkci metanu," řekl Ermias Kebreab z Kalifornské univerzity pro deník The Guardian.

"Z mého pohledu jde spíše o marketingovou akci," uvedl pro HN Luděk Stádník z Katedry chovu hospodářských zvířat České zemědělské univerzity (ČZU). Firma se podle Stádníka jen snaží těžit ze zvyšujícího se tlaku aktivistických skupin, které se snaží manipulovat veřejným míněním a ignorují vědecky podložené studie. "Mnohokrát již bylo vědecky potvrzeno, že vliv zemědělství, respektive živočišné výroby na emise skleníkových plynů nepředstavuje velký podíl z koláče negativního působení celé lidské činnosti," vysvětluje.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.