Irský ministr financí Paschal Donohoe byl ve čtvrtek zvolen předsedou euroskupiny, vlivného orgánu složeného z 19 ministrů financí zemí platících eurem. Pětačtyřicetiletý konzervativní politik nahradí odstupujícího portugalského ministra financí Mária Centena v době, kdy ministry čeká rozhodování o podrobnostech balíku na pomoc unijním ekonomikám navrženého Evropskou komisí.

Za favoritku hlasování byla označována španělská ministryně hospodářství Nadia Calviňová, které ale nepomohla ani podpora zástupců vlád čtyř ekonomicky nejsilnějších zemí EU - Německa, Francie, Itálie a Španělska. Donohoe dokázal získat na svou stranu většinu z 19 ministrů, kteří jej zvolili v tajném hlasování.

Nejmladší z kandidátů uspěl v konkurenci Calviňové a svého lucemburského kolegy Pierra Gramegni. Podporu mu před tajným hlasováním slíbila Evropská lidová strana, k níž náleží více než třetina ministrů financí eurozóny. Blíže než levicová Španělka byl také zástupcům severských zemí či Nizozemska, kteří prosazují přísnější fiskální politiku a obávají se velkého společného zadlužení. Calviňovou naproti tomu prosazovaly jihoevropské země či Francie usilující o štědré unijní investice do pokrizového oživení hospodářství.

"Těším se, že budeme v příštích letech se všemi kolegy z euroskupiny společně pracovat na tom, abychom zajistili férové a inkluzivní (hospodářské) oživení pro všechny," reagoval na své zvolení na Twitteru Donohoe.

Zástupci vlád 19 zemí hlasovali prostřednictvím videokonference a vítěz musel získat nejméně 10 hlasů. To se v prvním kole nikomu nepodařilo, načež odstoupil Gramegna. Ve druhém kole se většina přiklonila na stranu irského politika. Funkce se na dva a půl roku ujme v pondělí, kdy končí Centenovo funkční období.

"Nepochybuji, že bude skvělým předsedou euroskupiny," prohlásil o svém nástupci Centeno, podle něhož Donohoe již v posledních letech dokázal přispět k aktivní práci ministerského orgánu eurozóny.

Neformální skupina ministrů financí zemí platících eurem hrála významnou roli při dluhové krizi minulého desetiletí, od té doby však byla mnohdy terčem kritiky zvláště kvůli sporům ohledně prohlubování měnové či bankovní unie. Dlouhá noční jednání euroskupiny v minulých letech často končila bez praktických výsledků a někteří diplomaté hovořili také o tom, že po více než dvou desetiletích existence nastal čas na její zrušení.

V souvislosti s koronavirovou krizí však po počátečních sporech skupina schválila využití 540 miliard eur (přes 14 bilionů korun) ze záchranného fondu eurozóny ESM na pomoc zasaženým ekonomikám a očekává se, že bude hrát důležitou roli i při rozhodování o podrobnostech pokrizového balíku obsahujícího 750 miliard eur. O jeho základních parametrech budou příští týden jednat lídři unijních zemí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist