Francouzský soud v pondělí shledal bývalého premiéra Françoise Fillona a jeho manželku vinnými v případu zpronevěry veřejných prostředků při fiktivním zaměstnávání. Fillonovi soud uložil pětiletý trest vězení, z toho tři roky s podmínkou. Jeho manželka dostala tříletý podmíněný trest. Kromě toho musí každý zaplatit pokutu 375 tisíc eur (přes deset milionů korun), informovaly tiskové agentury. Manželé se chtějí proti rozsudku odvolat.

Skandál kolem podvodnému fiktivního zaměstnávání manželky Penelope otřásl v roce 2017 šancemi konzervativce Fillona na úspěch v prezidentských volbách, což otevřelo cestu k vítězství centristickému kandidátovi Emmanuelu Macronovi.

Soud Fillona usvědčil, že zneužil veřejné prostředky k vyplácení odměn své ženě a dětem za práci, kterou nevykonaly. Penelope Fillonová byla označena za komplice.

Rodina se podvodným zaměstnáváním podle francouzské justice od roku 1998 obohatila dohromady o více než milion eur (skoro 27 milionů korun).

Penelope Fillonová léta pracovala v dolní komoře francouzského parlamentu pro svého muže a následně pro poslance Marka Joulauda jako asistentka, za což získala plat v celkové výši přes 830 tisíc eur (podle současného kurzu přes 22 milionů korun). Podle obžaloby ve skutečnosti žádnou práci nevykonávala, což ale odmítají jak Fillonovi, tak Joulaud, který rovněž usedl na lavici obžalovaných.

Fillon, který vedl v letech 2007 až 2012 celkem tři vlády a předtím byl poradcem Nicolase Sarkozyho, jemuž pomáhal na cestě k prezidentskému úřadu, vždy tvrdil, že celá kauza kolem zaměstnávání jeho manželky je "spiknutím levicových sil". Podle něj Penelope Fillonová práci pro něj skutečně vykonávala. Po skandálu opustil Fillon francouzskou politiku.

Francouzský prezident Emmanuel Macron podle agentury Reuters před několika dny vyzval justici, aby prověřila nařčení, že na vyšetřovatele Fillonova případu někdo vyvíjel nátlak. "Jakékoli pochybnosti o nezávislosti a nestrannosti orgánů spravedlnosti je nutné rozptýlit," stálo v prohlášení Elysejského paláce.

Vyšetřování manželů Fillonových začalo v roce 2017. Týdeník Le Canard enchaîné tehdy začal zveřejňovat informace, podle nichž Penelope Fillonová léta získávala odměny za fiktivní práci. Skandál ovlivnil kampaň před prezidentskými volbami v roce 2017, v nichž se Fillon ucházel o křeslo hlavy státu jako kandidát umírněné pravice. V dubnu vypadl už v prvním kole, když skončil třetí za pozdějším vítězem Macronem a vůdkyní krajní pravice Marine Le Penovou. Předtím byl dlouho favoritem.

Soud se začal případem zabývat letos v únoru, dnes byl vynesen rozsudek, který uznal Fillonovy vinnými. Expremiérovi vyměřil trest vězení v délce pěti let, z toho tři roky podmíněně. Penelope dostala tříletou podmínku, oba také musí zaplatit pokutu po 375 tisících eur (přes deset milionů korun), Fillon navíc nesmí deset let kandidovat ve volbách.