Příchod nové 5G sítě nepřináší jen technologický posun, ale i konspirační teorie ve spojitosti s pandemií koronaviru. Bezdrátová síť podle nich roznáší virus způsobující onemocnění covid-19, jde však o naprostý nesmysl nepodložený fakty, upozorňuje CNN. Koronavirus se šíří po celém světě, bez ohledu na to, zda je v zasažené oblasti nasazena 5G síť, či nikoliv.

Lidé, kteří podobným konspiračním teoriím uvěřili, se snaží proti 5G sítím bojovat. Několik vandalů ve Velké Británii v dubnu zapálilo pět 5G vysílačů, patrně právě ve spojitosti s konspiracemi. Vlády Spojeného království i USA se vůči neutichajícím teoriím začaly bezprostředně ohrazovat. Přidaly se k nim i sociální sítě jako YouTube a Facebook, které dezinformace mažou. Často je však stihne zhlédnout a sdílet až milion lidí.

Podle expertky na dezinformace Claire Wardleové za jejich vznikem stojí hlavně snaha vydělat peníze nebo prosadit politický názor.

Konspirační teorie o spojitosti zdravotních problémů s 5G sítí nejsou novinkou. Podle profesora Lékařské fakulty Newyorské univerzity Chrise Collinse se ale není čeho bát. "Pokud se lidé nebojí současných mobilních technologií, mají ještě menší důvod se bát 5G," řekl Collins pro CNN.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.