Firma Aero Vodochody s maďarským většinovým vlastnictvím může v budoucnu zásobovat středoevropský trh vojenskými výcvikovými i dopravními letouny, tvrdí maďarský týdeník HVG. Týdeník podrobně popsal širší souvislosti nákupu Aera Vodochody maďarským podnikatelem Andrásem Tomborem.

Podle HVG je za obchodem snaha premiéra Viktora Orbána postoupit ve shromažďování moci na další úroveň. Orbán chce poskytnout sobě věrným z prostředí byznysu další výhodné obchodní příležitosti a zároveň se snaží upevnit postavení své země jako silného regionálního hráče. Jedna napůl maďarská společnost už dokáže dopravit vlakové vagony z Egypta přes Maďarsko až na Kubu, do maďarských rukou se dostávají mnohé zahraniční památníky, které pomohou jako vyhledávané turistické cíle upevňovat národní sounáležitost a zároveň přinesou zisk svým provozovatelům, a nyní tento středoevropský stát disponuje i renomovanou společností na vývoj a výrobu armádních letounů. Pojítkem těchto zdánlivě nesouvisejících zpráv je, že v nich figurují aktéři, kteří dopomáhají maďarskému předsedovi vlády k vytoužené regionální dominanci.

Premiér Viktor Orbán přináší maďarský kapitál na regionální průmyslový trh, s maďarským kapitálem vstupuje do globálních obchodů a maďarský kapitál investuje do splnění svých národně-politických cílů.

Toto současné dění ale není přirozenou expanzí silné maďarské ekonomiky na zahraniční trhy. Proces, kterým se z Maďarska stává významný středoevropský hospodářský hráč, je řízen centrálně. Investoři, kteří k tomuto postupu Orbánovi dopomáhají, mají mnohdy jistotu státních zakázek a expanze přináší vidinu profitu nejen vládě, ale i podnikatelům vládě blízkým.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.