Severní Korea v úterý vyhodila do povětří styčný úřad obou korejských států nacházející se v pohraničním městě Kesong na území KLDR. Oznámilo to jihokorejské ministerstvo pro sjednocení a likvidaci následně potvrdila také severokorejská státní agentura KCNA.
Úřad byl vytvořen v roce 2018 a byl považován za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou korejských států. V kanceláři, která se nacházela v demilitarizovaném pásmu, se odehrávala jednání severokorejských a jihokorejských delegací.
Krok je odvetou za to, že severokorejští exulanti posílají přes hranici balony s letáky, které kritizují severokorejský režim.
Jihokorejská prezidentská kancelář uvedla, že bude tvrdě reagovat, pokud bude KLDR pokračovat ve zvyšování napětí na Korejském poloostrově.
Severokorejské vedení nedávno pohrozilo zničením styčného úřadu, pokud aktivisté z Jižní Koreje nepřestanou na sever pomocí balónů posílat letáky kritizující severokorejského vůdce Kim Čong-una za porušování lidských práv a za jaderný zbrojní program, a v úterý se hrozby KLDR naplnily. "Severní Korea ve 14:49 místního času (7:49 SELČ) výbuchem zničila korejský styčný úřad," sdělilo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení.
Na černobílém videu zveřejněném jihokorejským ministerstvem obrany je vidět mohutná exploze, po níž se zřítí čtyřpatrová budova styčného úřadu a částečně také 15patrový věžák, který sloužil jako ubytovací zařízení pro jihokorejské úředníky, kteří ve styčném úřadu pracovali. Od ledna byl styčný úřad uzavřený kvůli obavám z šíření koronaviru.
Severokorejská tisková agentura KCNA uvedla, že úřad byl vyhozen do vzduchu, aby "lidská špína a ti, kdo jí poskytují útočiště, zaplatili za své zločiny". Termínem "lidská špína" KLDR odkazuje na severokorejské uprchlíky, z nichž mnozí žijí v Jižní Koreji. Řada aktivistů, kteří posílají balony s letáky, potravinami, dolarovými bankovkami, miniaturními vysílačkami a USB disky obsahujícími zprávy přes hranice do KLDR, pochází právě z řad severokorejských uprchlíků.
Budova styčného úřadu původně sloužila jako kancelář pro řízení provozu společné korejské průmyslové zóny Kesong, již Jižní Korea v roce 2016 uzavřela v reakci na raketové a jaderné testy KLDR. Před dvěma lety Jižní Korea investovala minimálně 9,8 miliardy wonů (190 milionů korun) do renovace budovy, která se do úterý skvěla jako zářivá stavba z modrého skla v jinak šedivém průmyslovém městě.
V době fungování úřadu pracovali Jihokorejci v druhém poschodí a Severokorejci ve čtvrtém poschodí. Ve třetím poschodí byly konferenční sály pro setkání mezi oběma stranami. V době uzavření úřadu v lednu tam Jižní Korea měla 58 zaměstnanců, napsala agentura Reuters.
Pchjongjang v poslední době stupňuje napětí na poloostrově. Minulý týden KLDR varovala, že vypoví mezikorejskou vojenskou dohodu z roku 2018. Následně Severní Korea se svým jižním sousedem přerušila komunikační spojení a v úterý Pchjongjang pohrozil návratem armády do oblastí, které byly demilitarizovány na základě dva roky staré vojenské dohody.
Jižní Korea o víkendu KLDR vyzvala k dodržování dohod v rámci usmiřovacího procesu. Soul navíc slíbil zakročit proti aktivistům posílajícím letáky, jejichž činnost podle jihokorejské vlády přispívá k napětí na hranicích, ohrožuje občany žijící blízko hranic a také poškozuje životní prostředí.
Severní a Jižní Korea zůstávají od války z let 1950-1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt skončil jen příměřím, nikoliv podpisem mírové smlouvy. Nejvyšší představitelé obou zemí se v roce 2018 sešli na třech summitech a slíbili, že budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z poloostrova. Od té doby ale vztahy výrazně ochladly.
Podle některých analytiků se Severní Korea snaží vyvolat napětí, aby podpořila vnitřní jednotu země, nebo se chystá k větší provokaci kvůli přetrvávajícím sankcím, které na ni mezinárodní společenství uvalilo za její jaderné a raketové zbrojní programy. Sankce tvrdě doléhají na ekonomiku KLDR, která nyní navíc čelí tlaku kvůli koronavirové krizi, připomíná agentura Reuters.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist