Prezidentka Zuzana Čaputová má za sebou první rok v úřadu. V rozhovoru pro deník SME hodnotí, jak Slovensko zvládlo koronavirovou krizi. Zemi podle ní čeká díky finanční pomoci Evropské unie obrovská příležitost, která ji může posunout o generace dopředu. Musí ale nejprve eliminovat korupci. Čaputová v rozhovoru mluví i o osobních pocitech a těžkých rozhodnutích, které ve funkci musela udělat. 

Nevracejme společnost do stavu před koronavirem - to bylo jedním z hlavních sdělení Zprávy o stavu republiky, kterou jste přednesla minulý týden. Kde jsme byli, proč se tam nemáme vracet a kam se máme jako společnost dostat?

Řekla jsem to v kontextu ohlédnutí do nedávné minulosti, konkrétně před posledními volbami, kdy byla společnost roztříštěná na množství fragmentů, frakcí a skupin, které proti sobě až bojovaly. V kontrastu s tímto obrazem jsem viděla tendenci ke spojování, soudržnosti a solidaritě, když se společnost semkla v čase koronavirové krize. 

Přitom považuji za úplně legitimní a přirozené, že jsou ve společnosti různé názorové skupiny, je to naše pestrost a bohatství, nemá jít o názorovou jednolitost. Spíše jde o to, do jaké míry spěje názorová pestrost ke konfliktům a bojům, namísto k pragmatické a věcné výměně názorů, která může být podkladem toho nejlepšího řešení.

První vlna koronavirové krize odeznívá a začíná se mluvit o velké obnově v Evropě i na Slovensku. Na co bychom se měli soustředit?

Jednak by bylo dobré věnovat pozornost lekcím, které koronavirová krize přinesla v jednotlivých oblastech společnosti, například v oblasti ekonomiky nebo zdravotnictví. Ruku v ruce s tím jde obrovská příležitost v podobě finančních prostředků z Evropské unie pro Slovensko, velký balík v podobě grantů za osm miliard eur a potenciálních nízkoúrokových úvěrů za dalších pět miliard eur. 

A právě tady máme možnost využít jedno z těch poučení: restrukturalizovat hospodářství směrem k zelené, inovativní ekonomice s přidanou hodnotou a investovat do správných oblastí, kromě jiného do vědy a výzkumu. Když se nám přitom podaří eliminovat korupci a únik zdrojů do soukromých kapes, budeme moci posunout Slovensko o generace dopředu. A na to budeme potřebovat více soudržnosti a spolupráce. 

Hovoříte o velkých výzvách. Zároveň však vidíme, že se strany v parlamentu utápí v kulturně-etických konfliktech (pozn.red.: hlavně spory s křesťanskými konzervativci např. o přísnější interrupce či nedělní prodej) . Věříte, že i když tato témata budou dominovat společenské debatě, tak lidé, kteří přebrali odpovědnost za stát, tyto závažné ekonomické a odborné problémy zvládnou? 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.