Vládní omezení veřejných akcí na maximálně 500 osob kvůli riziku nákazy covidem-19 se od úterních 15:00 výslovně nevztahuje na demonstrace podle shromažďovacího zákona. V tiskové zprávě o tom informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Úprava mimořádného opatření reaguje na diskuse z posledních dní, zda zákaz platí i pro demonstrace. V Praze a na dalších více než 160 místech se konaly protesty spolku Milion chvilek proti vládě a premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Demonstranti se mezi sebou snažili dodržovat rozestupy, aby nedali záminku k případnému rozpuštění shromáždění.

Největší demonstrace pořádaná spolkem Milion chvilek se konala na pražském Staroměstském náměstí, kam přišlo podle odhadu ČTK kolem 1500 lidí. Organizátoři i jejich hosté ve svých vystoupeních kritizovali vládu za chyby v krizi kolem pandemie nového koronaviru, vládě ale také vyčítali nedostatečný boj proti suchu nebo střet zájmů Babiše. Lidé také poděkovali předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) za cestu na Tchaj-wan.

Podle předsedy spolku Mikuláše Mináře pouze demonstrace nestačí a jediným dlouhodobým řešením krize jsou volby. Zdůraznil, že opoziční strany musí ukázat, že mohou přinést pozitivní změnu a může se s nimi počítat. Ze strany opozice to ale podle něj zatím není "žádná sláva". Varoval před tím, že pokud se nic nezmění, sněmovní volby dopadnou podobně jako před třemi lety.

Lidé podle něj mají poukazovat na problémy, jejich řešení ale musí přinést politické strany. "Já bych chtěl slyšet silnou a věrohodnou vizi, chtěl bych vidět nové lidi a osobnosti v politice," řekl. Každý podle něj musí pro změnu něco udělat. Vyzval lidi, aby před podzimními senátními a krajskými volbami obešli své známé a přesvědčili je, aby šli volit. Za cíl označil zvýšení účasti o pět procent, což by přineslo 350 tisíc nových voličů. Rozhodovat se podle něj bude v roce 2021 u sněmovních voleb.

Na počátku demonstrace zástupci spolku přečetli otázky, které podle nich vláda nezodpověděla. Otázky směřují ke kritice nákupu zdravotnických pomůcek, ekonomické pomoci lidem a firmám postiženým opatřeními proti koronaviru, střetu zájmu Babiše nebo podle demonstrantů nedostatečnému boji proti suchu. Vláda podle organizátorů selhává na mnoha úrovních.

V Brně demonstranti zaplnili velkou část náměstí Svobody. Pořadatelé jim páskami vymezili prostranství před pódiem a vyznačili na dlažbě rozestupy. Lidé ale stáli i za páskami. Mnozí přišli s transparenty, hesla kritizovala premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho vládu. "Ano, bez vás nám bude líp," stálo na jednom z transparentů v narážce na volební heslo ANO "ANO, bude líp".

Řečníci v úvodu kritizovali vládu za nekonzistentní rozhodování a vyjadřování v době šíření koronaviru. Podobně se vyjadřovali i řečníci v Ostravě. "Premiér pod rouškou této koronavirové krize skrývá své machinace," řekl moravskoslezský koordinátor Milionu chvilek Luděk Bajgar. Lidem chtěl také připomenout, že je na podzim čekají krajské a senátní volby. Výzvy k účasti ve volbách a odmítnutí hnutí ANO zazněly rovněž v Olomouci nebo Karlových Varech.

Téměř 250 lidí se v dešti sešlo na plzeňském náměstí. Tři řečníci a pouliční básník vyzvali účastníky, aby šli ke krajským volbám. "Bude to začátek konce vlády Andreje Babiše," uvedl jeden. Lidé skandovali: "Máme toho dost!" a "Je nás dost!" Další řečník nařkl vládu, že uměle udržuje strach z koronaviru. "Nechceme dopustit dlouhodobý nouzový stav. Elity selhaly. To, že jsme to zvládli, je věcí nás všech," řekl.

Rovněž v dešti se asi dvě stovky lidí sešly ve Zlíně u sochy T. G. Masaryka. Někteří měli roušky. Drželi například transparenty s texty: "Udavači STB stydíme se za tebe", "Dík podpoře z Hradu vládnu,lžu a kradu!", "Kurnik šopa, tož to né, to je teda moc!" Lidé měli také vlajky, nechyběly červené trenýrky.

Organizátoři protestu v Hradci Králové namalovali křídou na dlažbu značky v požadovaných rozestupech, aby se netísnili. Demonstrace byla bez problémů, stejně jako v dalších městech Královéhradeckého kraje. Zatímco v Hradci se zúčastnilo asi 250 lidí, v Hořicích na Jičínsku jich demonstrovalo asi 30.

V Jihlavě zaplnily asi tři stovky demonstrantů prostor mezi obchodním domem kašnou a morovým sloupem. Také tam byly na dlažbě namalované značky. Vedle kritiky vlády vyjádřili účastníci respekt dnešnímu oznámení předsedy Senátu a bývalého hejtmana Vysočiny Miloše Vystrčila, že absolvuje cestu na Tchaj-wan i přes kritiku Číny.

V Českých Budějovicích se na náměstí Přemysla Otakara II. na protestní akci sešly přibližně čtyři stovky lidí. Někteří účastníci měli transparenty, na nichž varovali před ovládnutím České televize. V Ústí nad Labem demonstrovalo několik desítek lidí.

Protestující v Jablonci nad Nisou měli třeba hesla "Ptáme se vlády", "Máme toho dost!" či "Babiši, co nám ještě ukradneš". Jedna z řečníků, Mariana Staffenová, připomněla, že uplynulé tři měsíce byly plné životních lekcí a soudržnosti lidí při šití roušek či vyrábění štítů. Vděku se ale podle ní lidé nedočkali. "Naše vláda poděkovala Číně," uvedla. Protestní akce se v úterý konala v dalších osmi městech a obcích v Libereckém kraji, například v České Lípě, Semilech, Jilemnici či Loužnici.

Vláda: demonstrace mají výjimku

Vojtěch uvedl, že prioritou kabinetu je chránit zdraví občanů, ale vláda demonstrace nikdy nezakázala. "Abychom předešli pochybnostem, přicházíme s výjimkou ze zákazu akcí nad 500 osob pro shromáždění konaná podle zákona o právu shromažďovacím," napsal ministr na Twitteru.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí tlumočil názor ministerstva vnitra, že omezení shromažďovacího práva mimořádným opatřením by bylo neúměrným zásahem do lidských práv. Policie by proti pokojnému protestu s vyšším počtem lidí nezasahovala, řekl. S Vojtěchem ale na věc měli jiný právní názor, takže předpokládal, že s definitivním verdiktem přijde až soud.

Babiš řekl, že by svolané protesty měly dostat výjimku, aby na nich mohlo být i přes 500 lidí. Lidé podle něj mají právo protestovat. "Včera (v pondělí) na vládě jsem říkal, že jsme jim měli dát výjimku, a ne limitovat to 500 účastníky, aby z toho zase nebyl nějaký problém. Já s tím problém nemám," uvedl.

(1) VYHRÁLI JSME! Ministr @adamvojtechano ustoupil a uznal, že výklad @ZdravkoOnline byl nesprávný.
Díky rychlému právnímu postupu jsme jej přiměli vydat nové stanovisko, jež je v souladu s Ústavou a neomezuje právo na shromažďování! Ubránili jsme základní občanské právo!

— Milion chvilek pro demokracii (@milionchvilek) June 9, 2020

(2) Dnes se nás tedy může sejít více než 500 a nikdo nás kvůli tomu nemůže popotahovat! Pořád platí, že dodržíme nezbytná bezpečnostní opatření (rozestupy, roušky, dezinfekce), neboť nám na zdraví a bezpečnosti záleží.

— Milion chvilek pro demokracii (@milionchvilek) June 9, 2020

(3) Záleží nám však také na demokracii a dodržování pravidel. Proto je třeba se dnes sejít a jednak hlasitě pojmenovat, co je špatně, jednak nasměrovat pozornost nás všech k možnému řešení.
Tak v 18:00 na Staromáku a na dalších 166 místech po celé republice!

— Milion chvilek pro demokracii (@milionchvilek) June 9, 2020

Minář: Nedáme vládě munici, 500 lidí uhlídáme. Nejde mlčet, pomalá pomoc je zločin

Minář: Nedáme vládě munici, 500 lidí uhlídáme. Nejde mlčet, pomalá pomoc je zločin