Ve středu to budou dva měsíce, co Británie nevyužívá energii z uhelných elektráren. Podle agentury Reuters to je nejdelší takové období od průmyslové revoluce v 19. století. Ostrovní země plánuje, že v roce 2024 zavře všechny uhelné elektrárny, aby snížila emise oxidu uhličitého (CO2), které výrazně přispívají ke globálnímu oteplování.

Británie se v 80. letech 19. století stala první zemí s uhelnou elektrárnou a tento zdroj energie byl v dalším století jedním z hlavních motorů ekonomického růstu.

Přístup Londýna k uhelným elektrárnám, které produkují téměř dvakrát tolik CO2 jako elektrárny plynové, se ale v posledních letech změnil. Navíc se od března výrazně snížila poptávka po elektřině kvůli omezením způsobeným epidemií nemoci covid-19. Příznivé počasí pak přispělo k nárůstu množství energie získávané z obnovitelných zdrojů.

Květen byl díky tomu nejekologičtějším zaznamenaným měsícem z hlediska produkce energie v historii Spojeného království. Na jednu vyprodukovanou kilowatthodinu energie připadlo v průměru 143 gramů CO2.

Británie počítá stejně jako Evropská unie s tím, že do roku 2050 bude klimaticky neutrální. Tedy že nebude produkovat více emisí skleníkových plynů, než kolik je jich schopna jinými opatřeními vyrovnávat.