Rozsáhlá karanténní opatření včetně uzavření obchodů a škol omezila v Evropě šíření koronaviru a pomohla zachránit více než tři miliony životů. Vyplývá to ze studie britské vysoké školy Imperial College London, o které informovala agentura Reuters.
Drastická opatření, která většina evropských zemí zavedla v březnu, měla podle britských vědců "významný dopad" a pomohla do počátku května snížit reprodukční číslo pod hodnotu jedna. Reprodukční číslo udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný.
Vědci z Imperial College London zkoumali situaci v jedenácti evropských zemích - Belgii, Británii, Dánsku, Francii, Itálii, Německu, Norsku, Rakousku, Španělsku, Švédsku a Švýcarsku. Podle nich se v těchto zemích do počátku května koronavirem SARS-CoV-2 nakazilo mezi 12 a 15 miliony lidí.
Ze srovnání skutečného počtu mrtvých s covidem-19 s počtem mrtvých, který vzešel z modelu simulujícího situaci bez přísných opatření, podle vědců vyšlo, že se podařilo zabránit 3,1 milionu úmrtí. Například v Británii díky přísným opatřením podle autorů studie nezemřelo 470 000, ve Francii 690 000 a v Itálii 630 000 lidí.
"Je důležité, abychom měřili efektivitu těchto opatření vzhledem k tomu, jaké mají hospodářské a sociální důsledky," uvedli výzkumníci, podle nichž může studie mimo jiné pomoci politikům při rozhodování o dalších opatřeních nutných pro to, aby šíření viru udrželi pod kontrolou.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist