Zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců včetně Ruska se dnes dohodli na prodloužení rekordního snížení těžby ropy o měsíc, tedy do konce července, informovala o tom agentura Reuters.

Cílem opatření skupiny OPEC+ je dosáhnout vyšších cen ropy, které se propadly kvůli poklesu poptávky způsobenému omezeními kvůli pandemii covidu-19. Zástupci skupiny OPEC+ jednali prostřednictvím videokonference.

K prodloužení dohody se ovšem nepřipojí Mexiko. Uvedla to v noci na neděli mexická ministryně pro energetiku Rocío Nahleová. V dubnu Mexiko slíbilo v rámci původní dohody, že sníží svoji těžbu o 100 tisíc barelů denně. Tamní těžaři požadovali, aby se snížila až o 400 tisíc barelů denně.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, který původně slíbil navýšit těžbu ropy v zemi, v pátek uvedl, že Mexiko není v pozici, aby mohlo dále snižovat těžbu. Nahleová potvrdila, že se země nezúčastní nově dohodnutého snížení. "V tomto případě jsme řekli ne, budeme se držet dohody, kterou jsme podepsali v dubnu," řekla Nahleová novinářům.

Země OPEC a další přední světoví těžaři v čele s Ruskem se už v dubnu dohodli, že v květnu a červnu sníží dodávky ropy téměř o deset milionů barelů denně, což představuje zhruba deset procent světové produkce. V květnu podle Reuters desítka členů OPEC vázaných dohodou plnila tento závazek na 74 procent.

Minulý týden agentura Reuters uvedla, že těžba ropy v rámci OPEC v květnu klesla na nejnižší úroveň za dvě desetiletí.

Kvůli omezování dodávek a uvolňování opatření proti šíření koronaviru se ceny ropy už více než zdvojnásobily poté, co v dubnu sestoupily na 21leté minimum pod 16 dolary za barel.