Jihokorejští prokurátoři požádali o vydání zatykače na dědice konglomerátu Samsung Group. Jednapadesátiletý I Če-jong čelí vyšetřování kvůli kontroverzní fúzi firem Samsung C&T a Cheil Industries v roce 2015, která byla důležitá pro upevnění jeho pozice.

Prokurátoři zdůvodnili žádost o vydání zatykače mimo jiné podezřením na manipulaci s cenou akcií a na porušování pravidel pro audit. Dědici Samsungu tak hrozí návrat do vězení, ve kterém strávil zhruba rok kvůli rozsáhlé korupční aféře.

I Če-jong stanul ve vedení jednoho z největších korporátních impérií v roce 2014, kdy jeho otce a do té doby šéfa společnosti postihl infarkt. V roce 2017 byl pak zadržen na základě obvinění, že podplatil tehdejší prezidentku Pak Kun-hje, aby mu pomohla získat kontrolu nad konglomerátem. Kruhům kolem bývalé prezidentky údajně poskytl 43 miliard wonů (zhruba 840 milionů korun).

Soud ho následně shledal vinným ze zpronevěry peněz Samsungu a odsoudil ho k pětiletému trestu, který před dvěma lety zmírnil odvolací soud. Exprezidentka byla kvůli korupční kauze sesazena a nyní si odpykává dlouholetý trest.

Případ úplatkářské aféry Samsungu přispěl k rostoucímu rozhořčení jihokorejské veřejnosti ohledně mocných rodinných průmyslových konglomerátů, takzvaných čebolů, a jejich vlivu na širší společnost. I Če-jong se minulý měsíc za korupční kauzu z roku 2016 omluvil a slíbil ukončit kritizovanou nástupnickou praxi v Samsungu.